História hodinárskej spoločnosti Audemars Piguet

Skúsenosť a tradícia výroby hodiniek tejto značky sa začali tvoriť počiatkom 16. storočia, keď predok jedného zo zakladateľov spoločnosti Audemars Piguet – Jules Audemars sa usadil v malej švajčiarskej dedinke La Vallée de Joux.

Jules Audemars sa narodil v roku 1851 a od detstva rád pozoroval svojho otca, ako vyrába vreckové hodinky, počínajúc obrábaním kovových častí na malom hodinárskom sústruhu a končiac montážou hodiniek. Po absolvovaní základnej školy sa stal učňom u najlepších hodinárskych majstrov Švajčiarska. V roku 1873 dokončil svoje profesionálne vzdelanie v obore, ktorého výsledkom bolo zloženie skúšok, zdokonalenie kotvového mechanizmu a repetície (Repetícia – mechanizmus určený pre indikáciu času pomocou rôznych vysokých tónov. Obvykle tieto hodinky po stlačení zvláštneho tlačidla odbíjajú hodiny, štvrťhodiny a minúty, preto patrí repetícia k najnáročnejším komplikáciám) a tiež vývoj vlastnej varianty hodiniek s kalendárom.

Jules-Louis Audemars

Edward-Auguste Piguet

Keďže sa mu nechcelo upustiť rodný dom, rozhodol sa, že si postaví vlastnú dielňu vedľa rodičovského domu. Audemarsova povesť vynikajúceho hodinára sa veľmi rýchlo rozšírila po celom Švajčiarsku a pretože nebol schopný vyhovieť obrovskému prívalu prichádzajúcich objednávok na výrobu hodiniek, zapojil do svojej práce ako pomocníkov niekoľko ďalších mladých majstrov, medzi ktorými sa objavil aj vynikajúci Edward-Auguste Piguet, zástupca jednej zo starodávnej dynastie švajčiarskych hodinárov. Otec Edwarda Pigueta – Charles Auguste, bol známou osobnosťou. V roku 1790 vybudoval veľkú hodinársku dielňu v Le Bas-du-Cpeit. Táto dielňa sa od ostatných odlišovala tým, že na výrobu hodiniek využívala zložité zariadenie , čo bolo nepochybne vtedy novinkou pre švajčiarskych hodinárov vtedajšej doby. Edward Piguet a Jules Audemars sa zoznámili v roku 1875 v Le Brassus, kde Jules Audemars prišiel zadať objednávku Piguetovi, ktorý práve dokončil svoje učenie. Medzi oboma mladými mužmi došlo k živej debate o technológii výroby mnohofunkčných vysokokvalitných hodiniek. Po šiestich rokoch sa obaja majstri dohodli, že založia vlastnú spoločnú manufaktúru, aby mohli začať vyrábať kompletné hodinky vlastnej značky. V dôsledku toho 17. decembra 1881 bola uzavretá desaťročná dohoda o spolupráci medzi Audemarsom a Piguetom. Táto dohoda mala za následok vznik novej prestížnej značky hodiniek – Audemars Piguet.

Na základe dohody oboch strán sa stal Jules Audemars technickým riaditeľom a Edward Piguet zodpovedal za finančné otázky podniku. Toto rozdelenie plnomocí medzi zástupcami dvoch rodín sa zachováva aj v dnešnej dobe a dodnes sú obe rodiny majiteľmi ochrannej známky hodiniek. Vernosť rodinným tradíciám zabezpečuje zachovanie vysokej kvality a prestíže hodiniek vyrábaných spoločnosťou Audemars Piguet.

Od okamihu založenia sa stala spoločnosť Audemars Piguet priekopníkom v oblasti výroby hodiniek s vysokými charakteristikami práce mechanizmu. Všetky hodinky sa montujú z vysoko kvalitných materiálov s ohľadom na tradičné dizajnérske riešenia charakteristické pre danú značku. Mimoriadnou zvláštnosťou hodiniek Audemars Piguet. je veľmi tenký hodinový mechanizmus, ktorý svedčí ako o vysokej technickej úrovni hodinového mechanizmu, tak i o jeho kompaktnosti. V prvom roku svojej existencie vytvorila spoločnosť Audemars Piguet hodinky Grand Complications, v ktorých okrem mnoho iných funkcií bola aj minútová repetícia, večný kalendár, kalendár fáz Mesiaca a dvojručičkový chronograf.

Grand Complications

V roku 1911 boli vyrobené prvé viacfunkčné náramkové hodinky Audemars Piguet, zdobené drahými kameňmi. Tento model s elegantnou diamantovou výzdobou má maličký ten-line hodinový mechanizmus s minútovou repetíciou a sekundovou ručičkou.

V roku 1918 vo veku 67 rokov Jules Audemars zomrel, len niekoľko mesiacov po smrti svojho otca. Stále sa však dajú študovať úspechy spoločnosti Audemars Piguet s rovnakým záujmom ako Guinessovú knihu rekordov, zvlášť keď budeme brať v úvahu množstvo výskytu slova prvý, najlepší, a jedinečný . V roku 1925 spoločnosť Audemars Piguet montovala najtenšie vreckové hodinky hrúbky 1,32 mm a v roku 1946 najtenšie náramkové hodinky hrúbky 1,64 mm. V roku 1967 bol vytvorený nový rekord – najtenší hodinový mechanizmus so samonáťahom s hrúbkou 2,45 mm a s rotorom z 21 karátového zlata.

V 70. rokoch 20. storočia spoločnosť Audemars Piguet musela vytvoriť hodinky, ktoré by sa stali štandardom a niesli v sebe behom sto rokov nahromadené tradície a skúsenosti z výroby hodiniek tejto značky. Pozdejšie boli takéto hodinky vytvorené pod názvom Royal Oak.

Podľa anglickej legendy je dub spojený so symbolom kráľovskej moci potom, keď sa Karol II. v roku 1651 zachránil pred prenasledovateľmi v dutom kmeni starého duba. Od tých čias Angličania pomenovávali týmto názvom najslávnejšie lode kráľovského vojenského námorníctva. Inšpirácia šťastného spojenia duba s kráľovskou mocou a námorníctvom viedlo k tomu, že odborníci firmy Audemars Piguet spracovali dizajn hodiniek Royal Oak ako osemuholník s ôsmimi šesťhrannými nitmi podľa vzoru a podoby námorného vojenského prístavu. Séria Royal Oak, ktorá sa takto vyrábala, bola úspešným spojením statočnosti a súčasne výnimočnosti.

Royal Oak

Séria Royal Oak sa stala jednou z najpopulárnejších medzi hodinkami značky Audemars Piguet, vyrábala sa v rôznych verziách ako Royal Oak Jubilee, s veľmi tenkým mechanizmom samonáťahu, model Royal Oak Offshore , ktorý sa dostal do ponuky v roku 1993.

Royal Oak Offshore

Pri návrhu tohto modelu hodiniek bolo rozhodnuté využiť v prvkoch plášťa len slabo vyleštený kov , aby sa tak odlíšil od klasického modelu Royal Oak. Okrem toho boli do konštrukcie hodiniek zamontované špeciálne ochrany proti nárazu zo syntetických materiálov. Zväčšovacie sklo číselníka umožňuje rozoznávať čísla zobrazujúce dátum a ďalšie informácie veľmi dobre, ručičky s tritiovým povrchom, ktoré sú fluorescenčné tak isto ako iné značky, sa nabíjajú svetlom a sú v tme veľmi dobre viditeľné. Hodinky modelu Royal Oak Offshore majú samonaťahovací mechanizmus s rotorom z 21 karátového zlata, ukazovateľ aktuálneho dátumu, ktorý sa nachádza na mieste číslice 3 hlavného číselníka a tiež malú sekundovú ručičku. Výroba vysoko kvalitných hodiniek je veľmi prácny proces, ktorý vyžaduje veľa času. Tak napríklad výroba niektorých súčastí môže trvať celý rok a plášť hodiniek je naplno leštený až potom, keď sa štyri krát podrobí dlhodobému postupu ručného leštenia. Poslednou procedúrou v procese montáže hodín je previerka vodotesnosti plášťa pod tlakom 10 atmosfér. Hodinky série Royal Oak je ťažké si zmýliť s inými modelmi vďaka tomu, že majú také funkcie, ako je samonaťahovací večný kalendár, funkciu dvojitého času a kalendár fáz Mesiaca. Prvky plášťa hodiniek môžu byť vyrobené z oceli, zlata alebo ich kombinácií , podľa želania zákazníka.

Vynikajúca povesť značky Audemars Piguet sa neobmedzuje len na jednu sériu Royal Oak. V roku 1992 prišla spoločnosť Audemars Piguet podľa zásady inovačného rozvoja s novou sériou hodiniek Triple Complication, ktorá zaujala dôstojné miesto medzi najlepšími vzormi tejto značky. Hodinky tejto série sa dosiaľ považujú za najlepšie funkčne vybavené hodinky na svete. Okrem dvadsiatich rôznych funkcií zapojujúcich indikátora dňa v týždni, dátumu, mesiaca, fáz Mesiaca, ktorý je ručne zmontovaný zo 600 dielov zodpovedá hodinkový mechanizmus za prácu večného kalendára, ktorý zase automaticky riadi normálne a prestupné roky. V hodinách série Triple Complication je tiež minútová repetícia, ktorá sa spúšťa každú štvrťhodinu alebo každú hodinu v závislosti na tom, ako je naprogramovaný mechanizmus hodiniek. Chyba chodu chronografu činí len pol sekundy za 30 minút.

Triple Complication

Mechanizmus samonáťahu s 52 kameňmi a rotorom z 18 karátového zlata umiestnený do plášťa s hrúbkou 8,55 mm bol vyrobený ručne najlepšími hodinármi firmy Audemars Piguet. Ročne sa vyrobí len 5 exemplárov hodiniek série Triple Complication, pritom každý z nich je podrobený skúškam presnosti chodu a spoľahlivosti a tiež predpredajnej príprave po dobu 4 mesiacov. Spoločnosť Audemars Piguet navrhuje niekoľko variant hodiniek danej série, ktorých dizajn berie v úvahu súčasné požiadavky. Je to model s automatickým tourbillonom a tiež jej druhy s plášťom skeleton, minútovou repetíciou s Jumping Hours, Grande Sonnerie, chronografom s večným kalendárom, ako aj hodinky so samonáťahom s funkciou dvojitého času a konečne unikátny model Star Wheel.

Grande Sonnerie

Hodinky Star Wheel sú usporiadané takým spôsobom, že k centrálnemu koliesku, ktoré sa otočí raz za 3 hodiny , sú pripevnené tri disky, na ktorých sú vyznačené vždy 4 číslice z rady číslic od 1 do 12. Disky sa pripevňujú k centrálnemu koliesku pomocou osemhrannej retiazky a prevádzajú súčasne s jej pohybom otáčanie okolo svojej osy rýchlosťou 1/8 časti obratu za pol hodiny, pričom ukazujú aktuálny čas na minútovom otvore , ktorý sa v polkruhu nachádza v hornej časti číselníku hodiniek. Každá z 12 číslic na troch diskoch je vybavená maličkou značkou- rúčkou, vďaka čomu sa dostáva do minútovej zóny (do otvoru) a súčasne ukazuje aj plynulý čas a presnú dobu v minútach. Hodinky Star Wheel, ktoré sú predovšetkým originálnym výsledkom techniky vynikajú presnosťou, schopnosťou informovať a tiež vycibrenosťou svojho dizajnu.

Star Wheel

Keď hovoríme o hodinkách značky Audemars Piguet, nemožno nepripomenúť minútovú repetíciu John Schaeffer, ktorého prvý exemplár bol zostavený v roku 1907 pre bohatého amerického priemyselníka, ktorý bol očarený hudobnou funkciou hodiniek Audemars Piguet. Hodinky, ktoré hrajú po určitú dobu peknú melódiu ( v niektorých modeloch aj dvojhlasne), mali vždy veľký úspech u bohatých zákazníkov.

John Schaeffer Star Wheel

Nedávno vytvorila spoločnosť Audemars Piguet sériu hodiniek Millenary. Dizajn hodín tejto série je založený na koncepcii “horizontálneho oválu”. Klasický tvar týchto hodiniek je súčasne ako neobvyklý tak ľahko rozoznateľný a bez ohľadu na svoj oválny tvar, číselník nevyzerá príliš vypuklý. Táto koncepcia symbolizuje vernosť dizajnérskym riešeniam prvých modelov spoločnosti Audemars Piguet. Medzi novými technickými riešeniami používanými v mechanizmu hodiniek série Millenary je inertia-block balance, ktoré zabraňuje poruchám vyvolaných vnútorným javom, ako utlmenie. Týmto spôsobom sa zvyšuje spoľahlivosť hodinkového mechanizmu. Číselník hodiniek tejto série ešte zvýrazňuje oválny tvar plášťa, bez toho aby pri tom narušoval čistú líniu. Hodinky série Millenary sú vyrobené v rôznych verziách prevedenia s oceľovými prvkami plášťa, zlaté v ružovom nádychu, šedé, žlté s vylešteným žliabkom. Tak ako iné série, modelová rada Millenary je zastúpená hodinkami, ktoré sa líšia svojimi technickými charakteristikami. Je to chronograf , hodinky s funkciou dvojitého času, ultratenký model s večným kalendárom. Aviateur s čiernym číselníkom, model s ukazovateľom dňa a dátumu a tiež model s indikátormi pre dni v týždni, dátum a mesiac.

Millenary

Millenary Chronograph

Spoločnosť Audemars Piguet dosiahla obrovských úspechov nielen vo výrobe a predaji pánskych modelov hodiniek, ale aj dámskych, ktoré sa okrem jemnejšieho dizajnu líšia menšími rozmermi plášťa i samotného hodinkového mechanizmu, a pritom zachovávajú pre hodinky danej značky charakteristickú presnosť chodu a spoľahlivosť. Dizajn hodiniek sérií Carnegie, Opera, Grande Dame, Roberta bol spracovaný špeciálne tak, aby vyvolával pozornosť žien svojím duchom, čarovnosťou a rozletom fantázie. Takýto prístup znova svedčí o tom, že hodinári spoločnosti Audemars Piguet zachovávajú tradíciu výroby dámskych hodiniek, predávanú z generácie na generáciu až do dnešnej doby.

Obrovské množstvo variant spracovania dámskych hodiniek značky má za cieľ uspokojiť tie najexotickejšie priania každej ženy, ktorá si zvolila značku Audemars Piguet nehľadiac na to, z ktorej krajiny pochádza. Tak napríklad dizajn rady Carnegie bol vyvíjaný pre ženy, ktoré dávajú prednosť štýlu zdôrazňujúcim ich nezávislosť. Séria Carnegie vďačí za svoj názov milionárovi ktorý sa volal Andrew Carnegie a preslávil sa tým, že hoci on sám bol dostatočne skromným a umierneným vo svojich potrebách, vždy vynikal štedrosťou vo vzťahu k iným.

V 40. rokoch 20. storočia pod vplyvom nových predstáv o móde sa vzhľad hodiniek značky Audemars Piguet zmenil, technici spoločnosti začali vyvíjať nový super tenký mechanizmus pre túto série. V roku 1946 bola práca na takomto mechanizme, označeným skratkou ML, dovedená do úspešného konca. Mechanizmus mal hrúbku 1,64 mm a priemer deväť čiarok (9 dvanástin palca). Mechanizmus typu ML 1946 je i v porovnaní s modernými normami jedinečným úspechom spoločnosti Audemars Piguet.

Hodinky novej série Carnegie svojimi rysmi pripomínajú súdok. Takýto dizajn mal veľký úspech v 20. rokoch, a bol zvolený zvlášť preto, aby odpovedal duchu svojej doby, kedy sa preslávilo meno Andrewa Carnegie. Tieto hodinky sa podľa úmyslu dizajnérov, vyvíjali zvlášť pre ženy, ktoré si vážia slobodu a nezávislosť a tiež milujú originalitu a preto tým, ktorí kupovali hodinky série Carnegie sa dávalo na výber niekoľko variant kožených remienkov a tiež náramkov, prevedených v žltom zlate alebo v oceli. Plášť hodiniek zase bolo možno zvoliť z troch ponúkaných variant, z bieleho alebo žltého zlata, prípadne zdobené briliantmi.

Lady Carnegie

Spoločnosť Audemars Piguet je nielen poprednou spoločnosťou, ale tiež priekopníkom v hodinárskom obore a pri osvojovaní zásadne nových technických riešení spojených s rozširovaním svojich výrobkov. Audemar Piguet sa ako prvá začala podieľať na športových akciách ako sponzor, čím pre seba zaisťovala efektívnu reklamu a súčasne dobrú povesť. Okrem toho spoločnosť Audemars Piguet vychovala celú vrstvu ľudí, ktorý sú vášnivými znalcami jedinečných hodiniek a lepšie ako ktorákoľvek reklamná akcia napomáhali známosti a úspechu tejto značky hodiniek. Veľké množstvo zámožných ľudí, bezmenných zberateľov starožitností a len znalcov vysoko kvalitných hodiniek videlo v značke Audemars Piguet snahu o dokonalosť, teda to , čo majstri v Le Brassus vkladajú do každého svojho jedinečného výtvoru.

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj a foto: J. Aksjonov/Watches – Best watch ru – Prestige time – Watch maven – Antiqeorum – Chronometrie – Qahil

Comments

comments