Greenpeace protestoval pred sídlom OSN v Bratislave proti ťažbe zlata

Bratislava (TASR) – Aktivisti Greenpeace dnes protestovali pred sídlom rozvojového programu Organizácie spojených národov – UNDP v Bratislave proti projektu ťažby zlata kyanidovou metódou v lokalite Rosia Montana v Rumunsku.

Kanadská firma Gabriel Resources sa už niekoľko rokov snaží presadiť projekt na ťažbu zlata v lokalite Rosia Montana. V prípade realizácie by na mieste dnešného rovnomenného mestečka vznikla najväčšia povrchová baňa na zlato v Európe. Problém podľa ochranárov je, že ťažba by sa mala realizovať kyanidovou metódou.

Podľa informácií, ktoré sa ochranárom podarilo získať, sa dnes uskutočnili rokovania medzi kanadskou ťažobnou spoločnosťou Gabriel Resources a zástupcami UNDP. “Stretnutia by sa mali týkať predpokladaného spojenia síl v projekte. Keby sa UNDP ako nezávislá organizácia zapojila do projektu, bolo by to kontroverzné, pretože by podporila projekt, ktorý je environmentálne neprípustný,” povedala pre TASR koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.

Aktivisti dnes protestovali aj zo solidarity, pretože Greenpeace rieši na Slovensku problém so zámerom kyanidovej ťažby v Kremnici. Kyanidová ťažba podľa Věntusovej nesie so sebou niekoľko rizík. “Z minulosti sú známe havárie, ktoré už len pri preprave kyanidu spôsobili nespočítateľné škody,” konštatovala.

Pri kyanidovom lúhovaní sa podľa Greenpeace vytvára tzv. otvorená povrchová baňa, čiže celková deštrukcia toho povrchu. V prípade Kremnice by šlo o baňu s rozmermi 600 metrov do šírky a 250 metrov do hĺbky, necelý kilometer od historického centra mesta. “Táto ťažba je nebezpečná aj kvôli odkalisku, ktoré bude mať v Kremnici 11 miliónov metrov kubických,” dodala Věntusová.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.Comments

comments