Greenpeace odovzdal na MŽP petíciu proti proti ťažbe zlata v Kremnici

Bratislava (TASR) – Zástupcovia organizácie Greenpeace odovzdali dnes Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP SR) petíciu proti plánovanej ťažbe zlata v Kremnici, ktorú do dnešného dňa podporilo 6063 občanov.

Podpisy na petíciu začali zbierať v septembri 2006. Podpísaní, zväčša obyvatelia dotknutej oblasti, vyjadrujú nesúhlas s plánovanou ťažbou zlata v lokalite Šturec pri Kremnici a zároveň žiadajú, aby sa dodržala stratégia trvalo udržateľného rozvoja mesta, ktorá je zameraná na rozvoj turistiky a rekreácie v regióne.

“Povrchová ťažba zlata, s použitím nebezpečných kyanidov, by predstavovala neustále riziko pre zdravie obyvateľstva a zároveň by v regióne spôsobila vznik trvalej environmentálnej záťaže. Žiadame preto MŽP SR, aby ešte pred záverečným stanoviskom v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie k zámeru spoločnosti Tournigan Gold prešetrili a prehodnotili dopady navrhovanej ťažby zlata na životné prostredie a zdravie obyvateľov,” uviedla v stanovisku Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.

Proces posudzovania vplyvov plánovanej ťažby na životné prostredie sa začal v januári 2006. Okrem slovenských subjektov sa do procesu zapojili aj zahraničné organizácie. MŽP SR ešte v minulom roku oslovila skupina 70 mimovládnych organizácií z Maďarska, ktoré podľa medzinárodného práva požiadali o začatie medzinárodného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Environmentalisti sa rozhodli zbierať podpisy aj ďalej. Organizácia Greenpeace tým chce zdôrazniť svoju požiadavku, aby bol proces posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie podrobný a nechýbal v ňom napr. rozpis rekultivačných prác a ich financovanie, ktoré v predloženom zámere úplne chýbali.

Informáciu TASR poskytol hovorca Greenpeace Juraj Rizman.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


.

Comments

comments