FINANCIE: Vedúce rozvojové ekonomiky uvažujú o presune časti rezerv do zlata

Dubaj 2. marca (TASR) – Veľké rozvojové ekonomiky uvažujú o zvýšení zlatých rezerv vo svojich centrálnych bankách v obave, že hodnota amerického dolára prudko klesne.

“V tejto hospodárskej recesii sú to Čína a India, ktoré budú miernym tempom rásť. Stále však to bude ešte rast,” povedal výkonný riaditeľ Svetovej rady pre zlato Aram Šišmanian. “Určite budú preto sledovať zlato ako možný bezpečný prístav a budú nakupovať,” dodal.

      “Celkové čínske rezervy sa odhadujú približne na 2 bilióny USD (1,58 bilióna eur) a iba 1 % je vo forme zlata. Takmer celý zvyšok je v amerických dolároch,” povedal Marcus Grubb zo Svetovej rady pre zlato. Je preto veľká šanca, že Peking sa pri problémoch americkej ekonomiky rozhodne podiel zlata zvýšiť.

      Rastúci záujem o zlato potvrdzujú v ostatnom období aj európske centrálne banky, ktoré kontrolujú približne polovicu svetových zlatých rezerv. Zatiaľ čo v minulých rokoch veľmi často časť zlatých rezerv predávali, teraz sa predaj zlata z ich trezorov znížil. Ako povedal Grubb, minulý rok klesol predaja zlata na najnižšiu hodnotu od roku 1999.
      Dohoda národných centrálnych bánk v Európe s Európskou centrálnou bankou (ECB) o predaji zlata známa ako CBAG, ktorú podpísali v roku 1999, umožňuje ročne predať do 500 ton drahého kovu. “Myslím, že minulý rok predali asi 356 ton, čo znamená, že sa niečo deje,” dodal Grubb.

Copyright © TASR 2009

Comments

comments