FINANCIE: V JAR našli diamant v hodnote 20 miliónov USD

Johannesburg 30. septembra (TASR) – V Juhoafrickej republike predstavila spoločnosť Petra Diamonds diamant veľký ako slepačie vajce, ktorý sa našiel v bani Cullinan. Jeho hmotnosť je 507,55 karátu alebo 100 gramov. Baníci našli diamant 24. septembra. Blízko neho sa nachádzali ešte tri rovnako kvalitné kamene, ale nižších hmotností – 168, 58,5 a 53,3 karátu.

Spoločnosť tvrdí, že kameň ohromuje farebnosťou a čistotou. Podľa Petra Diamonds sa celkom určite zaradí medzi dvadsať najväčších diamantov na svete. Odhaduje sa, že jeho cena dosiahne 20 miliónov USD (13,75 milióna eur).

Ak spoločnosť získa očakávanú sumu, bude mať dostatok kapitálu na dva roky prevádzky. Zisk Petra Diamonds bol v jej predminulom hospodárskom roku, ktorý sa skončil 30. júna 2008, vyše 39 miliónov USD, ale v minulom klesol na 8 miliónov USD. Pokles zisku súvisí s prepadom ceny diamantov na svetovom trhu. Ich cena sa tento rok v porovnaní s vlaňajším letom znížila o vyše 65 %. V súčasnosti došlo k jej stabilizácii. Odborníci očakávajú, že trh s diamantmi ožije o dva až štyri roky.

V roku 1905 sa v bani Premier firmy De Beers našiel dosiaľ najväčší diamant na svete. V surovom stave vážil 3106 karátov a mal rozmery 10 x 6 x 5 cm. Veľkosťou sa dal prirovnať k väčšiemu grapefruitu. Diamant dostal meno Cullinan na počesť zakladateľa bane Sira Thomasa Cullinana. Surový diamant zakúpila vláda štátu Transvaal za cenu 1 milión dolárov a darovala ho anglickému kráľovi Eduardovi VII. Kráľ nechal kameň vybrúsiť v Amsterdame. Brusič ho rozdelil na dva časti: Cullinan I a Cullinan II. Väčší Cullinan I premenovali na Veľká hviezda Južnej Afriky a váži 530,20 karátu. Cullinan II váži 317,5 karátu. Oba kamene sú súčasťou anglických korunovačných klenotov.
     
Informovali o tom ruská televízna stanica Vesti na svojej internetovej stránke a agentúra Reuters.

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments