FINANCIE: Unca zlata zlacnela za deň o vyše 20 USD

Tokio 23. júna (TASR) - Unca (31,1 g) zlata sa predávala dnes napoludnie miestneho času na tokijskej komoditnej burze po 912,90 USD (658,75 eura). V pondelok v rovnakom čase stála v Tokiu 933,30 USD. Prudký pád ceny zlata sa začal už v pondelok na burze v New Yorku. Tam unca skončila na záver obchodného dňa na 921,90 USD.

Unca stála naposledy menej ako dnes v Tokiu pred šiestimi týždňami, 12. mája.

Analytici uviedli, že prudký pokles ceny zlata súvisí s posilnením hodnoty dolára a očakávaním výsledku dvojdňového rokovania vedenia americkej centrálnej banky o úrokových sadzbách. Fed o nich začne rokovať dnes podvečer SELČ. Okrem toho vydá aj svoju analýzu najbližšieho vývoja americkej ekonomiky.

Analytici nevedia vysvetliť súčasný rast ceny dolára. Voči euru a iným menám hlavných obchodných partnerov spevnel, hoci všetky fakty hovoria proti tomuto vývoju. V pondelok došlo na burze v New Yorku k silnému výpredaju akcií amerických firiem. Svetová banka (SB) vydala málo optimistickú správu o vývoji globálnej ekonomiky a nálada účastníkov trhu nie je vôbec optimistická. V pondelok silno klesla aj cena ropy, takmer o 4 %.

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments