FINANCIE: Rast hodnoty dolára stlačil cenu zlata

Londýn (TASR) – Unca (31,1 g) zlata sa dnes krátko predpoludním SEČ predávala po 954,25/955,75 USD (698,01/699,11 eura) a v porovnaní s východiskovou cenou zlacnela o 4,35 USD. Pokles ceny zlata súvisí s rastom kurzu dolára voči euru.

Zlato však výrazne zdraželo odvtedy, čo americká centrálna banka Fed informovala o zámere nakúpiť za 300 miliárd USD americké štátne dlhopisy s dlhou lehotou splatnosti. Sú obavy, že trhy zaplavia doláre, ktoré spôsobia silné oslabenie americkej meny a rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch.

“Keď sa centrálne banky na celom svete budú chcieť vyhnúť deflácii, musia sa usilovať o infláciu, a to priamo dvíha cenu zlata,” povedal Nick Moore, analytik RBS Global & Markets. Dodal, že “iba skutočná mena, ktorou je zlato, má z toho úžitok”.

Záujem investorov o zlato je veľký. SPDR Gold Trust tento rok zvýšil svoje portfólio o 323 ton, kým vlani bol jeho prírastok 17 ton.

Informovala o tom agentúra AP.
     
(1 EUR = 1,3671 USD)

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments