FINANCIE: Komerční banka začne predávať zlaté tehly a zlaté mince

Praha (TASR) – Kríza prinútila ľudí, aby hľadali čo najbezpečnejší spôsob investovania a banky sa tomu začínajú prispôsobovať.

Komerční banka (KB) bude ľuďom ponúkať popri cenných papieroch a účasti v investičných fondoch aj zlaté tehly a zlaté mince. Reaguje tak na čerstvú vlnu záujmu o drahé kovy, ktoré sú v neistých časoch populárne. “Vzhľadom na záujem klientov, najmä súkromných, rozhodli sme sa v najbližších dňoch ponúknuť nákup a spätný predaj zliatkového investičného zlata,” potvrdila českému denníku Hospodářské noviny hovorkyňa KB Monika Klucová.

Nepôjde o nijakú virtuálnu investíciu – klienti si budú môcť odniesť kus rýdzeho kovu domov. Ak však budú chcieť záruku, že banka časom kúpi zlato späť, musia si ho nechať v banke v úschove.

Ponuka sa zatiaľ vzťahuje len na “súkromnú klientelu”, teda ľudí, ktorým banka spravuje aspoň 10 miliónov Kč (361.795 eur) majetku. Ďalšou podmienkou je, že klient má skúsenosti a s bankou už investoval do zahraničných cenných papierov.

Podľa Klucovej má zlato slúžiť ako “zábezpeka voči významným poklesom štandardných trhov”. Banka však varuje klientov, že po prípadnom zotavení akciových búrz, môže cena zlata opäť klesnúť. Preto bude banka ľuďom radiť, aby si do zlatých mincí a tehál vložili len 5 až 10 % úspor.

Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
     
(1 EUR = 27,640 CZK)

Copyright © TASR 2009

Comments

comments