FINANCIE: Cena unce zlata skončila v New Yorku na úrovni 1047,80 USD

New York 11. októbra (TASR) – Unca (31,1 g) zlata stála v piatok (9.10.) za záver obchodného dňa na komoditnej burze v New Yorku 1047,80 USD (710,37 eura). Vo štvrtok skončila na hodnote 1055,40 USD.

Analytici vysvetľujú pokles ceny unce zlata medzi štvrtkom a piatkom tým, že si trh s týmto kovom vybral oddychový deň po prudkom vzostupe začiatkom tohto týždňa. Doň vstupovala unca na úrovni 1003,70 USD, ale v utorok, stredu a vo štvrtok postupne prekonávala svoj historický cenový rekord z marca minulého roku 1030,80 USD.

V utorok (6.10.) stála 1043,78 USD, o deň neskôr 1048,20 USD a vo štvrtok (8.10.) bol zaznamenaný rekord 1061,40 USD.

V piatok došlo k zastaveniu zdražovania zlata na takzvanom spotovom trhu (kov sa platí v hotovosti a možno ho hneď prevziať) po predchádzajúcom vystúpení predsedu amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernanka. Povedal, že Fed musí podporovať rast ekonomiky, ale jeho nízka úroková politika nemôže trvať donekonečna, aby sa ňou nepodnietil rast inflácie. Peter Buchanan, ktorý je komoditným analytikom spoločnosti CIBS, uviedol, že strážcovia americkej meny nemôžu dovoliť, aby dolár stratil svoju hodnotu. Podľa neho je teraz dolár podhodnotený a očakáva, že k náprave jeho kurzu dôjde v nasledujúcich dvoch-troch štvrťrokoch.
     
Unca zlata tento týždeň zaznamenala 5-% medzitýždenný rast predovšetkým preto, lebo dolár klesol voči košu mien najväčších obchodných partnerov Spojených štátov na najnižšiu úroveň za posledných 14 mesiacov.

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments