Fialové zlato – veľký hit Singapuru

Tí z Vás, ktorí sa mierne orientujú v zlate vo forme materiálu vedia, že zlato ako materiál môže mať rôznu farbu, pričom výsledok závisí od pomeru zlata a rôznych prímesí / kovov. Známe sú hlavné farby zlata žltá, červená, ružová a biela. Z týchto sa potom opäť v závislostí od pomeru zlata a prímesí dajú dosiahnuť tmavšie, alebo aj svetlejšie odtiene. Viete si však predstaviť zlato fialovej farby? Hovoríte, že je to nereálne? Opak je pravdou – fialové zlato nielenže existuje, ale dokonca sa z neho vyrábajú aj šperky. Poďme sa pozrieť na informácie o jeho vzniku a na prekrásne šperky, ktoré sa z fialového zlata vyrábajú.

Fialové zlato obsahuje 80 percent čistého / rýdzeho zlata a 20 percent iných prímesí. Vzniká pri chemickej reakcii kde sa zlato kombinuje s kovmi ako paládium, alebo hliník.

Otcom zlata je profesor metalurgie na Singapurskej polytechnickej škole a ako také sa predáva v šperkoch v šperkárstvach Aspial – Lee Hwa, ktoré patria medzi najväčšie v Singapure. Samotná šperkárska firma Aspial – Lee Hwa vlastní aj patent na fialové zlato (podľa správ agentúry Reuters). Výskum začal v roku 2000.Fialové zlato však nie je také poddajné ako klasické formy zlata a skôr sa využíva v kombinácii s inými farbami zlata, teda nedá sa povedať, že by sa čisto z fialového zlata dal vyrobiť prsteň. Aj to je dôvod prečo sa fialové zlato nepredáva ako materiál (na gramy / unce), ale len ako už vsadený do šperku.

Niekoľko ukážok zo šperkov šperkárskej firmy Aspial – Lee Hwa v kombinácii s fialovým zlatom:

Prsteň – Biele zlato / diamanty / fialové zlato

Prsteň – Biele zlato / diamanty / fialové zlato

Prsteň – Biele zlato / diamanty / fialové zlato

Prsteň – Biele zlato / diamanty / fialové zlato

Prsteň – Biele zlato / diamanty / fialové zlato

Náhrdelník – Biele zlato / diamanty / fialové zlato

Nová kolekcia šperkov z fialového zlata na rok 2005 od Aspial – Lee Hwa je tiež veľmi pekná. V Singapure sú tieto šperky vo vyšších vrstvách zákazníkov veľmi obľúbené hlavne pre kontrast bielej a fialovej farby v kombinácii s briliantmi – šperk v takejto podobe je neprehliadnuteľný.

Zdroj : Aspial – Lee Hwa – obrázky

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments