EÚ: V Bruseli sa debatuje o zintenzívnení boja proti krvavým diamantom

Brusel (TASR) – Hodnotením postupov v boji proti tzv. krvavým diamantom sa dnes v Bruseli zaoberá asi 300 zástupcov vyše 70 krajín, sektoru priemyslu či občianskych spoločností zapojených do tzv. Kimberleyského procesu (KP) na výročnej konferencii, ktorú organizuje Európska komisia.

Tá momentálne predsedá procesu, ktorého cieľom je ukončiť ilegálne obchodovanie s krvavými diamantmi. Toto označenie sa používa pre drahé kamene, ktoré sa predávajú za účelom financovania nákupu zbraní v občianskych vojnách a ďalších krvavých konfliktoch. Tento obchod je síce po celom svete zakázaný, no aj napriek tomu dochádza často k falšovaniu certifikátov s cieľom utajiť, že daný diamant pochádza z konfliktného regiónu.

V minulosti sa krvavé diamanty použili na financovanie niektorých z najbrutálnejších vojen 90. rokov na africkom kontinente, vrátane vojny v Angole, Sierra Leone či Konžskej demokratickej republike. V súčasnosti sa o nich hovorí v súvislosti s Pobrežím Slonoviny.

Na konferencii sa očakáva prijatie viacerých rozhodnutí, týkajúcich sa okrem iného posilnenia kontroly nad obchodom s diamantmi, zvýšenia transparentnosti štatistík, intenzívnejšieho zapojenia občianskej spoločnosti najmä z producentských krajín či použitia vedy a technológie na podporu dodržiavanie pravidiel KP.

Krajiny zapojené do KP sa zaviazali ku kontrole a vydávaniu medzinárodných certifikátov o pôvode diamantov, čím sa má zabrániť tomu, aby sa krvavé diamanty dostali do legálneho obchodu a zneužívali na financovanie povstaleckých a teroristických aktivít. KP vstúpil do platnosti v roku 2003.

Len pred niekoľkými dňami nariadil súd v belgických Antverpách zhabanie krvavých diamantov v hodnote 14 miliónov eur pochádzajúcich z Pobrežia Slonoviny. Zistenie, že v Antverpách, ktoré je hlavným centrom svetového obchodu s týmito drahými kameňmi, sú v obehu ešte stále krvavé diamanty, je ťažkým úderom pre miestnu Vysokú radu pre diamanty.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments