ENVIRO: Vplyvy ťažby zlata na ŽP v lokalite Šturca sa budú posudzovať nanovo

Bratislava (TASR) – Vplyvy plánovanej ťažby zlata na životné prostredie (ŽP) v lokalite Šturca sa budú posudzovať nanovo. Spoločnosť Kremnica Gold v priebehu leta totiž zrušila proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

“Dôvodom bola požiadavka investora zmeniť projektový zámer. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) to však neodporučilo, pretože takýto postup nie je v súlade so zákonom,” uviedol pre TASR hovorca Greenpeace Juraj Rizman.

Rozhodovanie o projekte sa posunie približne o dva roky.

Kremnica Gold požiadala MŽP SR o zmenu termínu, do ktorého musí predložiť správu o hodnotení a informáciu o novej lokalite, kde budú môcť umiestniť aj objekt, v ktorom sa budú spracovávať rudy.

“Na základe vyjadrenia MŽP SR sa spoločnosť Kremnica Gold dobrovoľne rozhodla pre podanie nového zámeru, v ktorom žiada umiestnenie budovy na spracovanie rudy. Proces posudzovania sa tak fakticky začína odznova,” uviedol ďalej Rizman.

“Ak sa pozrieme spätne na dianie okolo plánovanej ťažby zlata v Kremnici, zistíme, že investor pravdepodobne začal s procesom posudzovania skôr, ako mal jasné všetky projektové náležitosti,” dodal. Podľa Kateřiny Věntusovej z Greenpeace bolo nezodpovedné ísť do takto nepripraveného procesu.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.Comments

comments