Drahé kovy priniesli v roku 2006 vysoké výnosy

Londýn (TASR) - Drahé kovy priniesli v roku 2006 vysoké výnosy. Fondy a investori pokračujú v nalievaní peňazí do sektora, o ktorom analytici predpokladajú, že zostane silný aj v budúcom roku.

Zlato sa posilnilo o 41 % a v máji dosiahlo 26-ročné maximum 730 USD za trójsku uncu, čo je v prepočte takmer 19 160 SKK. Potom síce začalo oslabovať, avšak v súčasnosti je stále 23 % nad cenou zlata na konci roka 2005. Striebro by malo uzavrieť rok takmer o 46 % vyššie ako vlani. V máji dosiahlo s kurzom 15,17 USD za uncu 25-ročné maximum. A platina dosiahla v novembri historický rekord 1 395 USD. Najviac však posilnilo paládium, ktoré v máji stálo 406 USD, čo bolo o 124 % viac ako na začiatku roka. Potom tiež začalo oslabovať.

Bol to veľmi dobrý rok. Každý účastník komoditného trhu mal veľmi rušný rok. Bol veľmi volatilný, veľmi vzrušujúci a zaujímavý,” zhodnotil končiaci rok komoditný stratég zameraný na kovy Frederic Panizzutti zo spoločnosti MKS Finance. “Sme si istí, že zlato bude počas 1. polroka posilňovať, predovšetkým vďaka očakávaniam ďalšieho oslabenia dolára,” dodal k výhľadu na budúci rok.

V priebehu tohto roka dolár voči euru oslabil viac ako o 10 %. Príčinou boli predovšetkým obavy z ochladenia americkej ekonomiky a špekulácie týkajúce sa vývoja úrokových sadzieb. Zlato sa často pohybuje opačným smerom ako dolár, pretože investori majú tendenciu prechádzať na zlato, aby v prípade slabého devízového trhu zvýšili svoje výnosy.

Zlato sa  pred koncom roka 2006 predávalo za 634,50/635,40 USD za trójsku uncu. Rok 2005 uzavrelo na úrovni 517,20 USD.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments