Čoho sa vyvarovať pri nákupe šperkov v zahraničí
Opakuje sa to pravidelne rok čo rok. Začína sa dovolenkové obdobie a ja čakám na prvý telefonát od niektorého z mojich priateľov alebo známych, ktorý si užívajú zaslúžený odpočinok niekde pri mori, alebo sú na poznávacích zájazdoch v rôznych krajinách. Je to otázka a znie väčšinou takto: „Počúvaj Andrej, som na trhu a nejaký chlapík mi tu ponúka zlaté šperky na predaj, oplatí sa ich kúpiť?“. Alebo podobná otázka: „Som v zlatníctve v Grécku a chcem manželke kúpiť prstienok, sú tam tri kamienky, červený, biely a modrý. Predajca hovorí, že sú to pravé kamene, mám ho kúpiť?“. Úprimne vám poviem, veľmi ťažké otázky pre zlatníka, ktorý šperk nevidí…
Zvyknem odpovedať, že to je na jeho rozhodnutí a jeho riziko či šperk kúpi. Žiadny klenotník ani zlatník totiž nemôže posúdiť to čo nevidí. Je to presne to isté, ako keby som zavolal z Nemecka priateľovi automechanikovi, že som v autobazári, predo mnou je krásny Mercedes a položím mu takúto istú otázku: „oplatí sa ho kúpiť?“. Čo si myslíte, že by mi odpovedal.
Pre tých ktorí sa ešte len chystajú na svoju vytúženú dovolenku, ponúkam niekoľko rád ako kupovať/ nekupovať šperky v zahraničí.
1. Nikdy nekupujte “zlaté šperky“ na rôznych trhoviskách, parkoviskách, diaľničných odpočívadlách. A to platí nielen vtedy keď ste v zahraničí, ale samozrejme aj u nás doma. Mám kopec známych, ktorým boli ponúknuté ťažké “zlaté“ prstene alebo obrúčky za veľmi výhodné ceny. A potom sa nestačili diviť, keď som im povedal, že ten “zlatý“ prsteň je z mosadze. Dokonca takéto “šperky“ sú aj puncované, samozrejme falošnou rýdzostnou značkou. Veľmi aktuálnu správu o tomto probléme priniesol regionálny denník Korzár zo dňa 17.06.2006. Pre tých, ktorí nemali tú možnosť aby so prečítali, uvádzam plné znenie tohto veľmi zaujímavého a dúfam, že aj poučného článku.
Medzilaborce/Košice
Drzú vynaliezavosť nemožno uprieť profesionálnym podvodníkom, ktorí veľmi úspešne operujú v krajinách Európskej únie. Ponúkajú šperky zo zlata. Podvedení občania však po návšteve prvej z predajní šperkov, kde si chcú overiť ich pravosť, zistia krutú pravdu. Prinesené šperky sú od pravého zlata vzdialené ako sen od skutočnosti. Stručne a jasne, ide o bezcenné falzifikáty.
Posádka tmavomodrého žiguli s rumunskou ŠPZ už prečesala viaceré mestá na východe republiky. Nedávno sa objavila v Medzilaborciach. “Hnali sme ich ako škodnú. Rusíni sú síce chudobní, ale v žiadnom prípade sprostí…,” hnevá sa na podvodníkov Vasil Roháč, predseda Karpatského euroregiónu. “Slušne som im ukázal dvere – marš. Boli to dve ženy a dvaja muži.”
V Medzilaborciach podvodníkom biznis nevyšiel, ale zrejme si to vynahradili v kúpeľnom meste Bardejov, kde sa im podarilo predať takmer pol kila “zlatých” šperkov pacientom z Českej republiky.
Podvodníci sa teraz pravdepodobne usadili v Košiciach. Zrejme až do času úplného výpredaja šperkov. Pristavujú hlavne osamelých chodcov, pôsobia aj na parkoviskách obchodných centier. Tvária sa nešťastne a vysvetľujú, ako boli okradnutí. Potom s ťažkými vzdychmi vyťahujú “rodinné šperky”, ktoré sú nútení predať hlboko pod reálnou cenou. Zlatý masívny prsteň vyjde sotva na dve tisícky(!). Ak by šlo o čisté zlato, cena by bola desaťnásobne vyššia. Sú drzí, neodbytní. Takmer so slzami v očiach sa snažia presvedčiť, ako ťažko sa lúčia so šperkami.
Vidina bohatstva z náhodnej kúpy, nech je hocijako riskantná, je oveľa silnejšia, než opatrnosť. Neskôr však prichádza vytriezvenie.
http://www.cassovia.sk/korzar/clanok.php3?sub=17.6.2006/59692K
2. Keď sa už rozhodnete kúpiť si šperk v zahraničí, tak jedine v “kamennom obchode“. Je menšia pravdepodobnosť, že vám obchodník predá namiesto zlatého prsteňa mosadzný. Urobíte veľmi dobre a znížite tým aj riziko zlého nákupu, keď sa poinformujete o serióznosti miestnych zlatníctiev priateľov a známych, ktorí už majú skúsenosti s nákupom šperkov v danej krajine, prípadne ešte lepšie je, keď už nakupovali tam, na ktoré miesto sa aj vy chystáte stráviť zaslúžené chvíle odpočinku.
3. Nikdy si nekupujte šperky na poslednú chvíľu, teda v posledný deň dovolenky, radšej ho kúpte ihneď na začiatku. A dôvod? Mnohokrát sa stáva, že kúpite prstienok osadený mnohými kamienkami a po niekoľkých dňoch nosenia niektoré zo svojho lôžka vypadnú, pretože sú nekvalitne zasadené, alebo dokonca len lepené. Keď sa to stane až po návrate z dovolenky, veľmi ťažko sa potom vrátite na miesto kúpy, aby ste mohli reklamovať jeho nekvalitu. Ale v prípade kúpy na začiatku, mate na vyskúšanie jeho kvality aspoň toľko času, koľko vám ešte zostáva do konca dovolenky. Máte tak možnosť a veľkú šancu úspešne zreklamovať prípadnú nekvalitu tovaru u obchodníka. Samozrejme len vtedy, keď ste nakupovali v kamennom obchode a máte od výrobku aj doklad o kúpe. Na trhu totiž väčšinou nijaký doklad o nákupe nedávajú.
4. Ešte väčší pozor si musíme dávať pri kúpe šperkov, v ktorom sú, alebo by mali byť zasadené drahé kamene. Týka sa to najmä briliantov, ich cena je vysoká a preto sa ich oplatí falšovať. Existuje veľa druhov napodobnenín diamantov, ktoré sa bežne a legálne využívajú v šperkárstve. Problém je vtom, že nepoctivý obchodníci ich deklarujú ako pravé diamanty a pravdepodobnosť, že teoretickými, praktickými a technickými prostriedkami nevybavený turista bude pri pokútnom nákupe niekde na trhovisku podvedený, je veľmi vysoká. Keď sa už rozhodnete kúpiť diamantový šperk, tak jedine u solídneho klenotníka s dobrými referenciami a samozrejme z certifikátom kvality a pôvodu.
Tento článoček o radách ako sa vyvarovať zlým alebo nevýhodným nákupom šperkov nielen zahraničí, ale aj doma končím poslednou radou, ktorú dávam svojím priateľom a známym pred odchodom do zahraničia a tá znie: v dnešnej dobe je u nás už toľko zlatníctiev a klenotníctiev, s takým veľkým výberom kvalitných šperkov a v porovnateľnej cene so zahraničím, že sa už neoplatí na dovolenke, alebo služobnej ceste nakupovať šperky . A čo je najdôležitejšie – v prípade akéhokoľvek problému s kvalitou u nás kúpeného šperku je úspešnosť kladného vybavenia reklamácie veľmi vysoká.