Čo mi povedala „chrbtica“ jedného zlatníka

 

Požiadal ma veľmi dobrý priateľ, autor tejto webovej stránky, o malý príspevok na tému škodlivosti zlatníckej profesie na chrbticu. Hovoriť vám, že sedavá práca škodí na chrbticu, mi pripadá ako opakovanie známej pravdy. Pochybujem, že je dnes niekto schopný pracovať pri vašom remesle ináč ako posediačky. Sledoval som často prácu svojho priateľa a vešať retiazky respektíve vykonávať rytecké práce ináč ako posediačky, so zohnutou hlavou a skriveným chrbtom, si ani neviem predstaviť…

Požiadal ma veľmi dobrý priateľ, autor tejto webovej stránky, o malý príspevok na tému škodlivosti zlatníckej profesie na chrbticu. Hovoriť vám, že sedavá práca škodí na chrbticu, mi pripadá ako opakovanie známej pravdy. Pochybujem, že je dnes niekto schopný pracovať pri vašom remesle ináč ako posediačky. Sledoval som často prácu svojho priateľa a vešať retiazky respektíve vykonávať rytecké práce ináč ako posediačky, so zohnutou hlavou a skriveným chrbtom, si ani neviem predstaviť. Z technického hľadiska, pokiaľ dodržíte všetky ergonometrické pravidlá pri vašej práci, ako sú výška pracovného stola, výška sedu, správne osvetlenie a podobné dôležité „drobnosti“, tak v pracovnom procese pre svoj chrbát robíte pomerne dosť. Ale nie maximum. Ale poďme po poriadku. Čo mi to vlastne povedala kamarátova chrbtica?

Sťažovať sa vlastne sťažuje celá, ale nikdy nie naraz. Hlavný problém je v troch jej častiach: Lumbálnej časti, ináč hovorovo povedané v krížoch, Thorakálnej časti, presnejšie medzi lopatkami, Cervikálnej časti, čiže krčná chrbtica.

Prílišné preťaženie chrbtice počas vašej práce doslova statickým zaťažením pri sede, spôsobujú postupné problémy, ktoré ani nemusíte hneď pociťovať, ako bolesť. Vy nie, ale vaša chrbtica už svoje cíti. Každá z týchto troch častí pri preťažení má svoje špecifické prejavy a bolesť chrbta nasleduje mnohokrát až oveľa pozdejšie.

Spodná časť chrbtice – kríže má pri dlhodobej práci v sede za následok náhly pocit únavy. Je to klasická únava, keď už zrazu nevládzete sústredene pracovať resp. sa vám ani nechce. Stredná časť medzi lopatkami spôsobuje v prvom rade zlé dýchanie, prvé pocity rôznych bolestí na ktoromkoľvek mieste na tele, nechuť k jedlu a zhoršuje vašu istotu v rozhodovaní. Krčná chrbtica nesie zodpovednosť už aj za koordináciu vašich pohybov, hlavne rúk, bolesť hlavy, zhoršovanie zraku a tým ovplyvňuje kvalitu vašej práce. Čiže ak pokazíte nejaký prsteň, nemusí to byť hneď vaša neschopnosť, ale napríklad protest vašej krčnej chrbtice. Prečo to vlastne takto je, ako to prebieha a ako tomu predísť si môžeme pohovoriť nabudúce, pokiaľ samozrejme prejavíte záujem.

S heslom „aj v sede sa dá cvičiť“ sa dnes vami lúčim.

Autor: Ing. Vladimír Ščerbanovský, masér a fyzioterapeut, majiteľ súkromného rehabilitačného a regeneračného strediska v Košiciach a športový tréner.

V.Š

Comments

comments