Christie’s vydražila diamant za 21 miliónov eur

Aukčná sieň Christie’s v Ženeve vydražila v stredu 15.05. 2013 doteraz nepomenovaný vzácny diamant vybrúsený do tvaru hrušky za takmer 21 miliónov eur. Unikátny kameň  o hmotnosti 101,73 karátov (color D, clarity IF)  bol najväčší svojho druhu, aký bol kedy na predaj.

Najdrahšie  vydražený diamant v histórii kúpila podľa serveru The Australian klenotnícka a hodinárska značka Harry Winston, ktorá spadá pod švajčiarsky Swatch. Úspešný kupca 101,73 karátového drahokamu bude mať výsadu dať mu názov.

101-ct-diamond

Vydražená čiastka ale nie je v kategórii drahých kameňov rekordná, pretože v roku 2010 aukčná sieň Sotheby’s  predala za  36,5 milióna eur  síce len 24,78 karátový, ale nádherný a veľmi zriedkavý ružový diamant v kvalite VVS2,  ktorý kúpil londýnsky klenotník a obchodník Laurence Graff.

Podle Christie’s diamant pochádza z bane Jwaneng z Botswany a vznikol z neopracovaného kameňa o hmotnosti asi 236 karátov. Brúsenie trvalo 21 mesiacov. Podľa hovorkyne aukčnej siene, bol diamant doslova “tvarovaný ako umelecké dielo.”  Počas procesu brúsenia stratil takmer 57 percent svojej hmotnosti.

Foto a zdroj:  The Australian – AFP

Comments

comments