Casio G-Shock Gulfmaster GWN-1000 – prvé hodinky od Casia pre skutočných námorníkov

Začiatkom jari 2014 sľúbila značka Casio skorý príchod nových nárazuvzdorných hodiniek GShock. Na tom by nebolo nič zvláštne, veď na uvoľňovanie nových a novších G-Shockov sme si za 30 rokov existencie odolnej línie už stihli zvyknúť. Tentokrát ale ide o skutočnú novinku – prvé hodinky Casio, ktoré sú určené špeciálne pre námorníkov. Solárne napájaný model Casio G-Shock Gulfmaster GWN-1000 (GWN-1000B-1B), inšpirovaný obrazom silného muža v boji s rozbúreným morom, zvládne pokročilé meranie tlaku, ukáže správny smer, nadmorskú výšku, aktuálnu teplotu i grafy prílivu a odlivu.

casio-g-shock-gulfmaster-gwn-1000b-1b-1

Sľuby z marca splní Casio síce až v auguste, no už dnes vieme, čo morskí vlci za svojich zhruba 500 amerických dolárov (370 €) dostanú. Prvotina G-Shock Gulfmaster sa môže pochváliť zhlukom užitočných funkcií pre aktivity na šírom oceáne. Vo výbave má známy vynález japonských inžinierov Triple Sensor, v ktorého silách je okrem iných zručností indikovanie atmosférického tlaku spoločne s predpoveďou počasia. V GWN-1000 sú možnosti trojitého senzora posunuté ešte o kus ďalej.

casio-g-shock-gulfmaster-gwn-1000b-1b

Spolu s digitálnym zobrazením aktuálnej hodnoty tlaku v hPa na inverznom LCD displeji, slúži k prehľadnému zobrazeniu tendencie tlaku (porovnanie s predošlými nameranými údajmi) centrálna sekundová ručička a stupnica vyrytá do okružia. Sekundovka ukáže na číslo a jej uhol udáva ráz zmeny do plusového respektíve mínusového stavu. Náhlu špičku alebo pokles tlaku navyše oznamuje prídavný analógový ukazovateľ na pozícii desiatej hodiny. Prudké výkyvy sprevádza tiež zvukový poplachový signál. G-Shock Gulfmaster GWN-1000 skrátka urobia všetko pre to, aby ich majiteľ bol v dostatočnom predstihu a dostatočne razantne informovaný o blížiacej sa zmene počasia.

casio-g-shock-gulfmaster-gwn-1000b-1b-3

 

Sekundová ručička má v prípade týchto hodiniek viacero úloh. Jej multiúčelnosť využíva pri pomocnom smerovaní na sever aj funkcia kompasu. Presný nameraný uhol sa zobrazí v digitálnej forme na displeji s automatickým podsvietením Super Illuminator. Nebolo by to správne moreplavecké náradie, keby s ním nešlo poznať výšku prílivu a odlivu na vopred stanovených miestach. Zistenie výšky hladiny napríklad pri plánovaní kotvenia v určitý dátum nie je s Gulfmaster GWN-1000 žiadny problém. Zaoceánsky charakter hodiniek podčiarkuje takisto potápačská vodeodolnosť 200M a samostatné podsvietenie LED diódami pre ciferník a displej.

casio-g-shock-gulfmaster-gwn-1000b-1b-4

 

Z firemných technológií sa v novinke ujal aj systém Smart Access. Kompletný zoznam funkcií je intuitívne ovládateľný pomocou elektronickej korunky. Jediné tlačidlo slúži k vyvolaniu ponuky množstva režimov vrátane svetového času v 29 lokalitách, päťnásobného alarmu, vyžiadania rádiovej synchronizácie s atómovými hodinami, 1/100s stopiek, časovača s kapacitou 60 minút alebo kalendára predprogramovaného do roku 2099.

casio-g-shock-gulfmaster-gwn-1000b-1b-2

 

Keďže o Casio G-Shock Gulfmaster GWN-1000 hovoríme ako o absolútnej novinke, ani pri remienku neostal kameň na kameni. Remienok z uretánovej gumy je integrovaný priamo do púzdra a za prispenia mäkkého pružného materiálu, z ktorého je vyrobený, poskytuje väčší komfort nosenia. Remienok je, tak ako u iných modelov G-Shock, zakončený oceľovou prackou.

 

Do chystanej novinky Casio oprávnene vkladá veľké nádeje. Podľa vyjadrení zvnútra firmy majú tieto funkčne nadupané a zároveň jednoducho ovládateľné hodinky položiť základ budúceho agresívneho presadzovania námorníckeho radu G-Shock Gulfmaster. Ak je toto len začiatok, potom sa rozhodne máme na čo tešiť.

Autor: Michal Pindura, pôsobi ako redaktor pre Hodinarskymagazin.sk

Zdroj: Casio

 

Comments

comments