Bulharskí archeológovia objavili trácku dýku starú 5000 rokov

Sofia (TASR) – Zlatú dýku starú 5000 rokov a ďalších 500 zlatých predmetov objavili archeológovia v tráckej hrobke v Bulharsku. Informoval o tom v sobotu riaditeľ Bulharského národného múzea Božidar Dimitrov.

Dýka bola vyrobená zo zlata a z platiny pravdepodobne pre tráckeho panovníka alebo kňaza. Vznik 16 centimetrov dlhej a neobyčajne ostrej dýky sa datuje do tretieho tisícročia pred naším letopočtom.
 
“Je to skutočne neuveriteľný objav. Žiadny predmet takéhoto typu nebol doteraz objavený, a to ani v legendárnom meste Trója, ktoré je jedným z najvýznamnejších starovekých miest,” povedal Dimitrov.

Bozhidar Dimitrov s dýkou a inými predmetmi

Hrobka bola objavená blízko dediny Dubovo v centre Bulharska.Už minulý rok tu archeológovia objavili viac ako 15.000 zlatých drobností a kúskov, z ktorých historický reštaurátor vytvoril niekoľko náhrdelníkov. O Trákoch, ktorí žili na okraji gréckej a rímskej civilizácie,nemajú historici veľa informácii. Niektorí odborníci tvrdia, že Trákovia sídlili na území dnešného Bulharska, Rumunska, severnéhoGrécka a Turecka 4000 rokov pred Kristom až do ich zániku, ku ktorému došlo okolo roku 45 nášho letopočtu. Dýka, ktorá sa zachovala vo veľmi dobrom stave, bola rovnako ako ostatné nájdené predmety súčasťou náboženských rituálnych milodarov.
Objavy archeológov v bulharských tráckych hrobkách sú neoceniteľne dôležité pre poznanie ich kultúry, keďže Trákovia nezanechali žiadne písomné pamiatky.

Foto: physorg.com

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments