Británia: Fabergého vajce vydražili za takmer deväť miliónov libier

Londýn 28. novembra (TASR) – Verejnosti doteraz neznáme vajce ruského klenotníka Petra Carla Fabergého, ktoré obsahuje hodiny a mechanického kohúta, vydražili dnes v Londýne za takmer deväť miliónov libier.

Priesvitné zlato-ružové vajce bolo vyrobené v roku 1902 pre bankársku rodinu Rothschildovcov a na verejnosti sa dosiaľ nikdy neobjavilo. Ide len o 12 známych takýchto vajíčok, ktoré Fabergé nezhotovil pre bývalú ruskú cársku rodinu, ale súkromných klientov.

Na dnešnej dražbe trvajúcej asi desať minút si vajce kúpil súkromný ruský zberateľ za 8,98 milióna libier (419 mil. Sk), oznámil aukčný dom Christie's. Ide o rekordnú sumu v prípade Fabergého umeleckých diel, ako aj nový svetový rekord, pokiaľ ide o predajnú cenu ruského umeleckého predmetu s výnimkou obrazov. Doterajší rekord držalo ďalšie Fabergého vajce, ktoré sa v roku 2002 predalo v newyorskom Christie's za 6,6 milióna libier (308 mil. Sk).
Informovala o tom agentúra DPA.

Obrázok Fabergého vajíčka tu

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments