Belgicko: V Antverpách zhabali krvavé diamanty v hodnote 14 miliónov eur

Brusel (TASR) – Súd v severobelgickom prístavnom meste Antverpy nariadil zhabanie diamantov v hodnote 14 miliónov eur pochádzajúcich z Pobrežia Slonoviny.

Podľa miestnej tlače odvolávajúcej sa na prokuratúru ide o tzv. krvavé diamanty, čo znamená, že z peňazí získaných z ich predaja sa financuje nákup zbraní v občianskych vojnách a ďalších krvavých konfliktoch. Úrady medzitým potvrdili zadržanie hlavných podozrivých zapojených do tohto prípadu.

Skutočnosť, že v Antverpách, ktoré je hlavným centrom svetového obchodu s týmito drahými kameňmi, sú v obehu ešte stále krvavé diamanty, je ťažkým úderom pre miestnu Vysokú radu pre diamanty. Tá totiž zaviedla systém, ktorý mal zabrániť tomuto druhu obchodu. Ten je síce po celom svete zakázaný, no aj napriek tomu dochádza často k falšovaniu certifikátov s cieľom utajiť, že daný diamant pochádza z konfliktného regiónu.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments