Audemars Piguet – Dual Time Millenary Maserati

 

Pred nedávnom sa mohli nadšenci hodiniek a rýchlych kolies dočítať v jednom mojom staršom príspevku o tvorivej spolupráci dvoch známych firiem – hodinárskej TAG-Heuer a automobilovej firmy Mercedes-Benz. Výsledkom tejto spolupráce bol zrod neobyčajných hodiniek – chronografu TAG-Heuer stvorený na počesť športového auta Mercedes-Benz SLR McLaren. Dnes sa pozrieme na diela dvoch nemenej známych spoločností. Firmy, ktoré veľmi dobre poznajú milovníci hodiniek aj fanatici rýchlych športových vozidiel – Audemars Piguet a Maserati…

Pred 90-timi rokmi, presnejšie 1. 12.1914 muž menom Alfieri Maserati založil automobilovú firmu, ktorá sa stala vo svete známou svojimi športovými vozidlami. Medzi jej tradičných obchodných partnerov dlhodobo patrí nemenej známa hodinárska manufaktúra Audemars Piguet, ktorá patrí medzi najstaršie švajčiarske hodinárske firmy a je zaujímavé, že ju dodnes riadia potomkovia zakladajúcej rodiny. Firmu založili roku 1881 v švajčiarskom pohorí Jura vo Vallée de Joux v dedinke Le Brassus Jules Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet.

 

Najnovším plodom ich spolupráce je atypický chronograf , ktorý Audemars Piguet vyhotovil na počesť 90-teho výročia založenia firmy Maserati. Chronograf bol vytvorený v tradičnom duchu firmy Audemars Piguet a jej základom sa stal už známy model, ktorý sa predáva pod menom Millenary.

Generálny riaditeľ Audemars Piguet Georges-Henri Meylan

Keď sa pozrieme teda na hodinársky klenot trochu bližšie, prvé čo nás na ňom určite upúta je jeho horizontálne natiahnuté oválne puzdro, ktoré však môže u vyznávačov klasických kruhových chronografov vyvolať zmiešané pocity, (mimochodom, mne sa páčia – konečne niečo, čo sa vymyká z jednotvárnosti väčšiny chronografov). 

Pri pohľade na číselník, však zaplesá srdce každému milovníkovi hodiniek a rýchlych áut. Centrálne v prostriedku umiestnené ručičky hodín a minút merajú presný čas na decentrálne umiestnenom veľkom číselníku. Veľmi zaujímavo vyzerajú aj arabské číslice, ktoré sú natiahnuté do priestoru. V pravom hornom rohu centrálneho číselníka je umiestnený menší číselník – ukazovateľ dátumu. Pod ručičkami hodín na pozícii šiestej hodiny sa nachádza ďalší malý číselník – ukazovateľ druhej časovej zóny.

Najmenší z číselníkov, ktorý je rozdelený horizontálne na dve polovice v bielo-čiernom prevedení s červenou ručičkou v tvare šípky ukazuje kvalitatívny stav perovníka. Kvantitatívne informácie perovníka zas poskytuje na ľavej strane umiestnený grafický modro – zelený ukazovateľ s logom automobilky Maserati.

Zdroj: swissmade, www.audemarspiguet.com, oravilag

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments