Amnesty International vyhlasuje kampaň na kontrolu pôvodu predávaných diamantov

Bratislava (TASR) – Amnesty International (AI) počas premietania amerického filmu Krvavý diamant v slovenských kinách vyhlasuje kampaň na kontrolu pôvodu predávaných diamantov na Slovensku.

Verejnosť sa tak od 8. februára má stať kontrolným nástrojom zisťujúcim, či obchody a firmy dodržiavajú certifikačný tzv. Kimberlyovský proces. Ten od účastníckych štátov, vrátane Slovenska, požaduje, aby kontrolovali, či diamanty nepochádzajú z konfliktných oblastí. Zistené informácie bude Amnesty International priebežne zverejňovať na svojej webstránke, uviedla dnes pre TASR hovorkyňa organizácie na Slovensku Ingrid Králová.

Dej filmu Krvavý diamant (USA, 2006, 143 min.) sa odohráva počas konfliktu v Sierra Leone, jednu z hlavných postav stvárnil Leonardo DiCaprio.

Tzv. krvavé diamanty financovali a financujú nákup zbraní v krvavých konfliktoch hlavne v západnej Afrike, v súčasnosti na Pobreží Slonoviny. Pomocou falošných certifikátov sú cez Ghanu a Mali predávané do celého sveta. Zabrániť krvavému obchodu môže iba dôsledná kontrola.

Podľa OSN v rokoch 1996–97 UNITA v Angole ročne exportovala diamanty za 700 miliónov USD, čo bolo asi 10% celosvetového obchodu. Angola, Sierra Leone, Konžská demokratická republika či Libéria sa len pomaly zotavujú z konfliktov, ktorými prešli. Diamanty sú aj naďalej zneužívané na pranie peňazí, daňové úniky a organizovaný zločin.

Tzv. Kimberleyský proces existuje od roku 2003, účastnícke krajiny sa zaviazali označovať odkiaľ vyťažené diamanty pochádzajú. Štáty majú zároveň povinnosť kontrolovať diamantový priemysel vo svojej krajine, či nevyužíva krvavé diamanty. V praxi to znamená, že dodávatelia diamantov certifikátom garantujú, že diamanty pochádzajú z legitímnych zdrojov. Výrobca šperku vie podľa dodacieho listu potvrdiť, o aké diamanty ide. Aj v predajniach, ktoré šperky nakupujú cez obchodníkov, by predajca mal mať od výrobcu certifikát o pôvode diamantov. V prípade požiadania by ho mal zákazníkovi predložiť.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Comments

comments