Ametyst
Ametyst je kameňom cirkevných hodnostárov a kráľov. Spolu s diamantmi zvykne byť zasadzovaný do najcennejších šperkov a korunovačných klenotov. Sú s ním spojené desiatky legiend. V staroveku bol zasvätený Neptunovi a verilo sa, že námorníkov privedie bezpečne späť do prístavu. Ak sa teda chcete dozvedieť o ametyste podrobnejšie informácie o vlastnostiach, histórii a náleziskách čítajte ďalej…
Názov ametyst pochádza z gréckeho slova amethystos – neopitý. V antike sa o ňom tradovalo, že má silu zabrániť opilosti. Dokonca poháre na víno – pre cisárov a hodnostárov sa vyrábalo z ametystu, aby mohli piť a neopili sa. Prozaickejší výklad tvrdí, že v daných fialových pohároch sa dalo víno nepozorovane riediť vodou a to bol ten pravý dôvod, prečo ľudia zostávali dlhšie triezvi. Ametyst je najviac cenená, drahokamová odroda kremeňa. Má svetlo fialovú, fialovú až tmavo fialovú farbu.
Chevron Amethyst 27.2 karátu, rozmery 25.5 x 37.7 mm – tiene fialovej a bielej farby v charakteristickom V smere. Pôvod Thunder Bay, Canada.
Amethyst 6.83 karátu, rozmery 11.6 x 14.4 mm. Voľný výbrus. Stredne fialová farba.
Niektoré ametysty ťažené v Brazílii strácajú na slnku farbu až do žlta. Pomerne časté je nerovnomerné sfarbenie, ktoré tvorí šmuhy a chuchvalce – tzv. fantomy . Pri teplote nad 600 stupňov Celzia sa ametyst mení v mliečne biely kremeň. Je to priehľadný, priesvitný kameň, ktorý sa opracováva fasetovými výbrusmi, alebo ako kabošon.
Zambijský Amethyst 6.3 karátu, rozmery 8.8 x 13 mm. Stredne fialová farba.
Amethyst 3.37 karátu. 10 mm priemer. Stredne fialová farba. Fancy výbrus s hviezdou v strede.
História
Ametyst poznali už starí Egypťania, Etruskovia, Rimania a Grékovia. Egypťania ho podľa pokynov v Knihe mŕtvych umiestňovali na telá mŕtvych. Svedčia o tom časté nálezy týchto fialových drahokamov v hroboch faraónov. Obvykle boli spracované do tvaru srdca. Podľa biblie bol ametyst zasadený do múrov Jeruzalema. Tiež je menovaný ako jeden z dvanástich kameňov, ktoré zdobili náprsník veľkňazov v jeruzalemskom chráme. V štvrtom storočí pred. n.l. sa o ňom zmieňuje grécky filozof a prírodný bádateľ Theofrastos, popisuje ho aj rímsky spisovateľ Plinius Starší (23 – 79 n. l.). V antickom Grécku sa z ametystu vyrezávali gemy a pečate (Gem je drahokam, alebo polodrahokam s reliéfom rezaným do hĺbky). V Oriente bol ametyst používaný k vyrezávaniu filigránskych figúriek a ozdôb. V stredoveku sa stal z ametystu kameň pápežov, biskupov, cirkevných hodnostárov a kráľov. Zdobili sa ním cirkevné a svetské insígnie. K vatikánskemu pokladu patrí napr. pápežský ametystový prsteň. Tento fialový drahokam je zasadený aj do britského kráľovského žezla a do žezla ruskej cárovny Kataríny Veľkej. V Čechách sa ametysty tešili mimoriadnej obľube hlavne za panovania cisára Rudolfa II (vládol od r. 1576 do 1612).
Uruguayský Amethyst 5.33 karátu, rozmery 7.7 x 13 mm. Smaragdový výbrus. Stredne tmavo fialová farba s červeným odleskom.
Náleziská
Najkrajšie ametysty pochádzajú z Brazílie, zo štátu Rio Grande do Sul, ďalej z pohoria Sierra Madre a z pohraničných oblastí s Urugayom. v Ázii sa ťaží na Cejlóne, Indii, Barme, Japonsku, v Číne a Kórei. Jedno z najväčších svetových ložísk je v africkom Zimbabwe. Ťaží sa aj v Juhoafrickej republike, Keni a ďalších miestach čierneho kontinentu. Od osemnásteho storočia sa ametysty ťažia v ruskom Urale, Jakutsku a tiež na Sibíri. Ametyst a jeho fialovú farbu prisúdili februáru starí Rimania, Židia, Arabi, Slovania a taktiež dnešný klenotníci. Má vraj magické účinky a lieči všetky bolesti – hlavy, zubov, pomáha pri dne, proti nespavosti, neurózam a nekľude. Dokonca sa používal aj proti morovej nákaze.
Amethyst 14.26 karátu, rozmery 15 x 22 mm. Trojuholníkový výbrus a stredne fialová až stredne -tmavo fialová farba. Výbrus bol po prvý krát použitý Marvinom Lansdenom.
zlatník@zlatnik.sk