Americkí podmorskí výskumníci objavili údajne najväčší poklad v histórii

Tampa (TASR) – Americkí podmorskí výskumníci dnes oznámili, že objavili údajne najväčší poklad v histórii. Z potopenej lode v Atlantiku vytiahli 17 ton 400-ročných strieborných a zlatých mincí v odhadovanej hodnote 500 miliónov dolárov (okolo 12,5 miliardy SK).

Pracovníci výskumného morského strediska Odyssey na Floride dopravili okolo 500.000 mincí na pevninu len nedávno. Podľa odborníkov každá z mincí môže mať hodnotu 1000 dolárov (zhruba 25.000 Sk).

Spoločnosť Odyssey z bezpečnostných dôvodov odmietla prezradiť miesto nálezu. Oficiálne vyhlásenie zverejní neskôr. Pretože vrak lode sa nachádza v oblasti, kde kleslo na dno mnoho plavidiel z koloniálnej éry, môže dôjsť aj k ďalším nálezom. Vrak sa podľa spoločnosti nachádza mimo teritoriálnych vôd a nespadá pod právnu jurisdikciu žiadnej krajiny.

Spoločnosť neodhalila, či boli mince objavené vo vraku neďaleko kanálu La Manche pri anglickom pobreží, kde nedávno žiadala o povolenie na výskum.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments