2400 ročný poklad Trákov

Medzi zlatými, striebornými a medenými predmetmi ktoré v októbri našiel bulharský archeológ Georgi Kitov a jeho archeologický tým, sa vynímala najmä zlatá maska a prsteň, ktoré pochádzajú približne z 5. storočia pred naším letopočtom. Maska podľa Kitova patrila s najväčšou pravdepodobnosťou tráckemu panovníkovi. Nádherný archeologický nález našli 200 kilometrov východne od hlavného mesta Sofie pri dedinke Šipka…

Keďže v tejto lokalite sa nachádza viac ako tucet takých hrobiek v akej sa našla zlatá maska, archeológovia odvolávajúc sa na pohrebiská egyptských faraónov – často toto miesto nazývajú ako „Údolie bulharských kráľov“. Trácka maska je odliata zo zlata a váži 690 gramov. Prsteň ktorý váži 15 gramov znázorňuje podľa Kitova olympijského kajakára.

Tráci žili na území kde sa dnes rozprestiera Bulharsko, Rumunsko, Macedónsko, Turecko a Grécko teda na hraniciach gréckej a rímskej civilizácie od štvrtého tisícročia pred naším letopočtom do ôsmeho nášho letopočtu, než splynuli so Slovanmi. Podobne ako starí Gréci uctievali víno a plodnosť. Keďže trákovia nedisponovali písmom, nezanechali po sebe žiadne písomne údaje o spôsobe svojho života, o významných udalostiach, kultúre a preto každý takýto nález pomáha archeológom bližšie poznať život a zvyky tohto starovekého národa.

Georgi Kitov s vyše polkilovou zlatou maskou

V hrobke sa našli aj iné zlaté predmety nesmiernej hodnoty

Zdroj: origo
Foto: Reuters

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments