14. Február – Deň sv. Valentína patróna zaľúbených, snúbencov a mladomanželov

Rímsky cisár Claudius II. jedného dňa vyhlásil “Ženatí muži sú mizerní vojaci!“ a nato vydal dekrét, ktorý Rimanom zakazoval ženiť sa.

Kňaz Valentín však nesúhlasiac s týmto dekrétom naďalej tajne sobášil mladé páry, Claudiusovi vojaci však zakrátko odhalili jeho činnosť a vrhli ho do väzenia.

Vo väzení sa Valentín zoznámil so žalárnikovou dcérou ktorá bola slepá a nevedno ako, vrátil jej videnie.

14. februára 269 ho sťali za porušenie cisárovho príkazu, ale Valentín ešte stihol pred popravou napísať svojej milovanej posledný list, vyznávajúc jej v ňom svoju nekonečnú lásku, na konci s podpisom: od Tvojho Valentína.

Sviatok sv. Valentína však vznikol až o pár storočí neskôr. Na počesť biskupa Valentína ho 14. februára 496 vyhlásil pápež Gelasius.

Od toho času je Sv. Valentín považovaný za patróna všetkých zamilovaných. Sviatok pripadá na deň jeho popravy, t. j. 14. februára a v tento deň si zamilovaní posielajú blahopriania a dávajú si menšie či väčšie darčeky, každý podľa svojich možností.

Je preto samozrejmé, že na tento mimoriadny deň sa už dlho dopredu pripravujú všetky firmy v klenotníckom biznise, či už väčšie a celosvetovo známe, alebo menšie rodinné manufaktúry.

Z veľkých a svetoznámych som vybral tentoraz značku FABERGÉ, ktorú založil ruský zlatník a klenotník Carl Peter Fabergé . Táto rodinná klenotnícka dielňa sa stala svetoznámou vďaka výrobe zlatých klenotov v tvare veľkonočného vajca bohato zdobených drahými kameňmi.

Slovné spojenie „Fabergého vajce“ sa stalo predovšetkým synonymom krásy a bohatstva ruského cárskeho dvora a predrevolučného Ruska.

Pozrime sa teda trochu bližšie, že čo má v ponuke táto značka pre zaľúbených na Deň sv. Valentína.

 

Rubínový prívesok MOSAIC v podobe vajíčka s retiazkou.

faberge-mosaic-pendant

V 18 karátovom zlatom prívesku sú zasadené mozambické rubíny v celkovej váhe 43,82 karátov, retiazka v ružovom zlate je zdobená rubínmi a bielymi diamantmi.

Cena: 45144 €

 

Emotion Ruby Thin Ring

faberge-ruby-ring

Prsteň z kolekcie EMOTION posúva hranice dizajnu a remeselného spracovania v skutočnom Fabergé duchu. K dispozícii je v 18 karátovom žltom zlate, okrúhle rubíny v celkovej váhe 6,07 karátov sú zasadené technikou Pavé.

Cena: 12 415 €

Lady Watch

faberge-lady-watch

Srdce týchto krásnych dámskych náramkových hodiniek tvorí mechanický strojček s automatickým náťahom. Puzdro s priemerom 39 mm je prevedené v 18 karátovom bielom zlate s ručne gilošovaným číselníkom pokrytým červeným smaltom a diamantmi. Náramok je z kože aligátora .

Cena: 38 937 €

Manžetové gombíky Boris

faberge-gombiky

Prekrásny módny a praktický doplnok pre pánov, ktorý je vyrobený z 18 karátového ružového zlata. Vynikajúci kontrast červeného smaltu, bielych diamantov (0,08 ct) a ružového zlata podobne ako u vyššie uvedených dámskych hodiniek.

Cena: 6 997 €

 

Foto: Fabergé

Comments

comments