V Zvolene predstaví najlepšie práce šperkársky odbor ŠÚV z Kremnice

Zvolen (TASR) – Šperkársku tvorbu žiakov so Školy úžitkového výtvarníctva (ŠUV) v Kremnici predstaví výstava, ktorú otvoria 17. januára vo Zvolene.

Na výstave s názvom Šperk si návštevníci môžu pozrieť grafické návrhy i hotové šperky a objekty žiakov 3. ročníka a maturitných prác odboru Výtvarné spracovanie kovov a drahých kameňov, so zameraním na zlatníctvo a strieborníctvo.

V Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) bude vystavených asi 50 exponátov – náramkov, náhrdelníkov, náušníc, čeleniek i celých súprav. Vystavené budú i exponáty vyjadrujúce kvalitu zvládnutia nielen zlatníckych techník, ale aj dizajnérskeho riešenia predmetov úžitkového i estetického charakteru.

ŠÚV v Kremnici založili v roku 1966 pod pôvodným názvom Stredná umeleckopriemyselná škola. Spočiatku to bola jedna trieda s odbormi Plošné a plastické rytie kovov a Umelecké kováčstvo a zámočníctvo. Postupne vznikali ďalšie študijné odbory ako Zlatníctvo a strieborníctvo, Umelecké odlievanie kovov, Tvarovanie strojov a nástrojov, Tvarovanie výrobkov z plastických hmôt. V roku 1980 vznikol odbor Konzervátorstvo a reštaurátorstvo a najmladší je študijný odbor Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov z roku 1989.

Oddelenie Zlatníctvo a strieborníctvo bolo založené v roku 1967, učia sa tu klasické techniky zlatníctva ako cizelovanie, smaltovanie, granulácia, filigrán, zasadzovanie kameňov a iné, ktorých základom je dobré zvládnutie remesla – pilovanie, pílenie, spájkovanie. Východiskom pre remeselnú realizáciu je predmet navrhovanie šperkov. Originálne výtvarné návrhy akceptujúce technologické a technické riešenia sú následne realizované v dielňach do konkrétnych materiálov – meď, mosadz, striebro, polodrahokamy.

Absolventi školy môžu pokračovať v štúdiu na vysokých školách s umeleckým, technickým alebo pedagogickým zameraním alebo sa uplatnia ako zruční remeselníci v prevádzkach zameraných na remeselnoumeleckú výrobu, ktorých výrobky sú vyhľadávané nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments