V Turíne vystavia afganský zlatý poklad

Rím (TASR) – V talianskom Turíne otvoria 25. mája výstavu 2000 rokov starého afganského zlatého pokladu, informujú dnes organizátori podujatia.

Poklad je známy pod názvom Baktriánske zlato a tvorí ho zhruba 220 kusov zlata a šperkov. Patria k nemu vzácne náramky a prstene vysádzané tyrkysom, granátom a lazuritom, ako aj množstvo ďalších zlatých kusov, ktoré od 25. mája do 23. septembra vystavia v turínskom Múzeu starožitností. Súčasťou expozície bude aj dýka so zdobenou rukoväťou, náhrdelník a zlaté podrážky od topánok.

Výstava prináša pohľad do bohatej histórie Afganistanu a jeho úlohy križovatky na Hodvábnej ceste, ktorá mu umožnila prijať umelecké vplyvy rôznych kultúr, od Grécka cez Blízky východ až po Indiu a Čínu.

V roku 2001 ortodoxný režim militantného hnutia Taliban zničil množstvo artefaktov predislamského umenia Afganistanu v presvedčení, že urážajú islam. Vyvrcholením tohto kultúrneho barbarstva bolo podmínovanie dvoch obrovských sôch Budhu vytesaných do skaly.

Zlatý poklad a ďalšie artefakty z Afganského národného múzea sa podarilo zachrániť skupine Afgancov, ktorí ich v krušných časoch ukrývali v podzemí, riskujúc vlastný život.
Výstavu otvorili po prvý raz v Paríži v decembri minulého roku. Z talianskeho Turína poputuje do Bonnu a Amsterdamu a odtiaľ sa vydá na cestu do USA a Japonska.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments