V A N C O X

Klenotnícka firma Vancox nie je v našich končinách taká známa ako napríklad Cartier, alebo Bvlgari, ale nie preto, že by sa týmto klenotníctvam nevyrovnala dizajnom a kvalitou svojich šperkov, dokonca ich podľa môjho názoru aj v niektorých prípadoch predčí. Sú v jej produkcii šperky, ktoré by neoslovili naše nežné polovičky? Myslím si, že problém je celkom inde. Dôvodom sú ceny šperkov Vancox, ktoré sú nastavené tak vysoko, že jednoducho sú v terajšej hospodárskej situácii v našich klenotníctvach nepredajné a určite dlho nebudú.

Jej zakladateľ, Ricardo Bronfen, tretí v generácii klenotníckej rodiny, ktorá emigrovala z Európy do Južnej Ameriky v dvadsiatich rokoch minulého storočia ju založil v roku 1982 v meste Belo Horizonte v Brazílii. Svoje šperky začala firma Vancox distribuovať spočiatku do vybraných klenotníctiev v Brazílii, kde má v tomto čase najzvučnejšie meno medzi výrobcami šperkov. Aj vďaka tomu, že sa začala pravidelne zúčastňovať na prestížnych výstavách klenotov ako Bazelworld , JCK Las Vegas , Invitation JA New York, International Jewellery Tokyo alebo Jewellery Arabia – Bahrain prezentujúc s veľkým úspechom svoje šperky sa presadili aj na náročných trhoch USA, Európy, Stredného východu a Japonska, kde šperky Vancox sú dodávané výhradne do vybraných luxusných klenotníctiev. Dizajn šperkov Vancox je dielom návrhárky Wandy Gontijo, ktorá svoje štúdia dizajnu absolvovala na akadémii umení Svätého Martina v Anglicku a v Brazílii.

Wanda Gontijo: „ Šperk nesmie byť prchavý. Má byť míľnikom jednej periódy; musí mať príbeh a byť schopný vyjadriť myšlienku a cit. Musí vyjadrovať život, emóciu a radosť“.

Dizajnérka hľadá inšpiráciu hlavne v bohatej brazílskej prírode, kde sa snúbi panenská príroda tropických pralesov a dravých vodopádov a veľké množstvo rozmanitej flóry a fauny tu vytvára neopísateľné scenérie. Toto všetko je znásobené prekrásnymi plážami na východe a severovýchode krajiny. Vo svojich šperkov na vyjadrenie farebnosti brazílskej prírody používa výhradne prírodné kamene prvotriednej kvality. Od nádherných svetlomodrých akvamarínov pripomínajúce chladivé vody vodopádov až po zelené peridoty pripomínajúce farbu listov rastlín pralesa.

Teraz sa už konečne pozrieme na niekoľko šperkov značky Vancox, ktoré sú dielami dizajnérky Wandy Gontijo.

Nádherné visiace náušnice z kolekcie Raizes vyrobené z 18 karátového bieleho zlata s diamantmi. Wanda Gontijo našla inšpiráciu v tvare koreňov orchidei rastúcej v jej rodnej Brazílii.

Visiace náušnice z kolekcie Petunia. Už samotný názov poukazuje na zdroj inšpirácie pri ich zrode, kvetov Petúnie. Vyrobené sú z 18 karátového žltého zlata, farebnosť Petúnie Wanda citlivo vystihla zasadením ružových turmalínov, imperial topásov a diamantov.

Prstene vyrobené z 18 karátového bieleho zlata – kvetinový vzor. Použité kamene: diamanty, ružové imperiálne topásy, ružové turmalíny a ružové zafíry.

Prstene z Ipê Collection – 18 karátové žlté zlato kvetinový vzor . Použité kamene: diamanty, citríny a zafíry.

Čo dodať na záver: určite sú to „iné“ šperky než na aké sme v našich končinách zvyknutí. Síce trochu nepraktické, ale o to zaujímavejšie a v úplnom poriadku – veď šperky od Vancoxu sa nenosia do práce.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments