Slávne diamanty – Modré Srdce

Diamant Modré Srdce patrí k trom najkrajším modrým diamantom na svete. Okrem modrého srdca patrí k trojici aj srdce večnosti a známy diamant Hope. Je známe, že modré diamanty patria medzi najcennejšie kúsky a ich cena je niekedy nevyčísliteľná. Rovnako aj ich výskyt je ojedinelý. Poďme sa teda pozrieť detailnejšie na druhý z najkrajších modrých diamantov…

Prvé správy hovoria o tomto diamante ako o “modrej Eugénii” , hoci je známe, že nebol vlastnený žiadnou kráľovnou / cisárovnou. No predsa ho len čosi spája s Francúzskom – diamant bol vybrúsený vo firme Atanik Ekyanan of Neuilly v Paríži do tvaru srdca v rokoch 1909-1910, pričom vážil 30.82 karátov a mal vzácnu tmavo modrú farbu. Nevie sa presne, či kameň pochádza z Afriky, alebo Indie.

Fotografia modrého srdca. Na fotografii je diamant zasadený v platinovom prsteni, obkolesený 25 bielymi diamantmi.

V roku 1910 kúpil diamant Cartier a predal ho žene z Argentíny – pani Unzue. V tom čase bolo Modré Srdce zasadené v šperku lily-of-the-valley ( Ľalia údolia ) a zotrvalo v šperku dovtedy, až Van Cleef & Arpels v roku 1953 diamant kúpili. Modré srdce bolo zasadené do náhrdelníka s cenou $300,000 a následne predané ako šperk Európskej titulovanej rodine. V roku 1959 známy Harry Winston nadobudol Modré Srdce, pričom o 5 rokov ho predal zasadený v prsteni pani Marjorie Merriweather Post. Nakoniec pani Postová venovala Modré Srdce inštitútu Smithsonian vo Washingtone, kde je uložený aj dnes.

Spomínali sme inštitút Smithsonian, tak sa pozrieme na zbierku diamantov resp. známu kolekciu Smithsonian (obrázok hore).Žltý diamant s briliantovým výbrusom (navrchu) váži okolo 12 karátov. Veľký tmavší žltý diamant je diamant Shepard s váhou 18.30 karátov. Biely diamant s briliantovým výbrusom je diamant Pearson s váhou 16.72 karátu. Ružový diamant s hruškového tvaru váži 2.86 karátu a dva malé, surové, zelené diamanty majú váhu 2.05 a 0.97 karátu. Modré Srdce sa nedá prehliadnuť…

Nakoniec som si nechal obrázok troch najkrajších modrých diamantov na svete (spomínal som v úvode). V strede je známy diamant Hope, na ľavej strane Srdce Večnosti a na pravej Modré Srdce.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments