Slávne diamanty – Duša Grisogona

Posledným známym diamantom o ktorom som písal bolo Modré Srdce, ktoré patrí k trom najkrajším modrým na svete. Dnes si povieme niečo o Duši Grisogona, alebo aj o najväčšom čiernom diamante sveta. Poslednú dobu sú čierne diamanty zasadzované do rôznych šperkov v móde a tak sa pozrieme na najväčšieho reprezentanta čiernych diamantov.

Duša Grisogona je najväčším čiernym diamantom sveta (312,24 karátov) a celkovo 5 najväčším diamantom na svete. Je zasadený v prsteni spolu s 702 diamantmi, ktoré dokopy vážia 36,69 karátov.

Na svete sa nenachádza veľa známych čiernych diamantov – najznámejšie sú Black Orlov a Amsterdam Diamond, ktoré vážia 67 a 33 karátov. Hovorí sa však, že existuje “Čierna Hviezda Afriky” 205 karátov vážiaci čierny diamant, ktorý bol v roku 1980 predaný Ázijskému kupcovi – diamant však nikto nevidel a na verejnosti sa ešte neobjavil, čiže môže ísť o falošné správy.

Mužom, ktorý stoji v pozadí tohto diamantu je Švajčiarsky zlatník a klenotník – de Grisogono. Bol prvým klenotníkom, ktorý vytvoril oku lahodiace kolekcie šperkov s čiernymi diamantmi – rovnako aj kolekcie hodiniek. Tiež je zodpovedný za výbrus diamantu Gruosi – najväčšieho čierneho diamantu tvaru srdca, ktorý váži 312.24 karátov.

Diamant mal v surovom stave 587 karátov a našiel sa v západnej časti centrálnej Afriky. Po čase sa dostal do Švajčiarska, kde bol brúsený Mogul diamantovou technikou. Táto technika bola vymyslená už pred niekoľkými storočiami v Indii a použila sa pri niektorých slávnych diamantoch ako Orlov, na diamantoch v korunovačných klenotách Iránu a tiež diamante Taj-I-Mah. Veľký Mogul – 279 karátov vážiaci diamant je další z diamantov,, ktorý bol brúsený touto tehnikou. Moderný ružicový výbrus je variácia starého výbrusu Mogul.

Proces od štúdia výbrusu, cez výbrus až po konečný vzhľad duše Grisogona trval viac ako rok….

V dnešnej dobe sa diamant nachádza v súkromnej zbierke a bol predaný Fawaz-om Gruosim.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments