Slávne diamanty – Black Orlov – čierny diamant

V londýnskom Prírodovedeckom múzeu 21. Septembra otvorili veľkú výstavu diamantov a je medzi nimi aj “prekliaty” čierny diamant Black Orlov. Je známy ako “čierny Orlov”, alebo “oko brahmánky”. Prekliatie tohto diamantu údajne vyvolalo jeho odstránenie z hindskej svätyne v južnej Indii a podľa povesti je diamant zodpovedný za smrť dvoch ruských princezien.

Vicky Patterson a diamant Čierny Orlov

Legenda hovorí o jednom mníchovi, ktorý odstránil pôvodný 195 karátov ťažký diamant z oka sochy brahmánky, ktorá bola umiestnená vo svätyni neďaleko Pondicherry v Indii. Táto svätokrádež údajne prekliala všetkých budúcich vlastníkov drahokamu k násilnej smrti.

V roku 1947 princezná Nadia Vyegin – Orlov a princezná Leonila Galitsine – Bariatinsky, ktoré vlastnili Black Orlov – spáchali samovraždu. Pätnásť rokov predtým J.W. Paris obchodník s diamantmi ho doviezol do USA a mal pozorne počúvať o čom hovorí legenda, lebo zakrátko skončil svoj život skokom z najvyššej budovy New Yorku. Pri pokuse prelomiť kliatbu bol diamant rozrezaný na tri kusy a predali sa trom rôznym vlastníkom z ktorých zatiaľ každý jeden unikol kliatbe.

67.5 karátový diamant Black Orlov je zasadený do brošne s 108 diamantmi, ktorá je zavesená na platinovom náhrdelníku s 128 diamantmi.

Čierne diamanty sú neuveriteľne zriedkavé a približne len jeden z 10 000 diamantov je farebný. Farebné diamanty dostanú svoju farbu z chemických nečistôt v hornine. Čierne diamanty sú iné – ich farba pochádza z prítomnosti nepatrných minerálnych inklúzií. Nedávne štúdie preukázali, že inklúzie obsahujú kysličník železitý, magnetit a hematit súčasne so samotným železom. V prípade, že obsahujú dostatočné množstvo železa, môžu byť dokonca aj magnetické.

Vicky Patterson, autorka knihy o diamantoch, prezerá 67.5 karátový Čierny Orlov v Natural History Museum

zlatnik@zlatnik.sk

Zdroj a foto: Natural History Museum – Kirsty Wigglesworth

Comments

comments