Rubín Kitaa

Novú  tvár dostal jeden z najväčších rubínov sveta – Kitaa. 440 karátový surový kameň, ktorý našli v Grónsku  po mnoho mesačnom brúsení a leštení sa premenil na 302 karátového krásavca s hodnotou pol milióna kanadských dolárov.440 karátový rubín v neopracovanom stave

Náleziskom vzácneho rubínu bol ostrov Grónsko v provincii  Fiskenaesset kde prevádzala prieskumné vrty Kanadská firma True North Gems a tento jedinečný, menom Kitaa pokrstený rubín po dlhšom čase a dôkladnej “regenerácii“, predstavila svetovej verejnosti 26. septembra tohto roka.

Provincia Fiskenaesset

Precízne opracovaný surový rubín má výslednú hmotnosť rovných  302 karátov a jeho hodnota sa vyšplhala na 500 tisíc Kanadských dolárov (11 500 000 Sk). Je zaujímavé, že ihneď po jeho náleze sa predpokladalo, že po vybrúsení nebude mať väčšiu hmotnosť ako 200 karátov. Kitaa je prvý Grónsky vybrúsený rubín takejto vysokej hodnoty.

302 karátový Grónsky rubín po vybrúsení

Zo strany vedenia firmy bol dobrou voľbou poveriť vybrúsením a opracovaním tohto skvostu najchýrnejšieho kanadského majstra brusiča Thomasa McPheea., ktorému sa po nekonečne dlhých desiatich mesiacoch, starostlivo sledujúc prirodzené línie surového  kameňa a využijúc svoje doterajšie bohaté brusičské skúsenosti, podarilo dať surovému rubínu konečnú tvár.

Detailný záber mužskej tváre v rubíne. Tvár je približne 2 cm vysoká

Detail 1,75 cm vysokej ženskej tváre

Tých 10 mesiacov práce na kameni nie je až tak prekvapujúco dlhý čas, veď ako je známe rubín (korund) je podľa  Mohsovej  stupnici tvrdosti (9)  po diamante (10) na druhom mieste, čo sa týka porovnania cien, sú podobné u oboch kameňov. Takéto veľké farebné drahé kamene v dobrej kvalite cenou vážne súperia s diamantmi keď na trhu atakujú cenu 1500 až 25 tisíc dolárov za karát.Dvaja muži v člne s  morskou pannou na vonkajšej strane člna – 2,2 cm

Hoci Grónsky exemplár rubínu je významný, zďaleka nedosahuje gigantické rozmery na svete najväčšieho rubínu Raviratna, ktorý má váhu neuveriteľných 3600 karátov.

Zdroj a foto: TNG

Comments

comments