Rozlišujme, kto čo robí

Strieborníctvo, zlatníctvo a klenotníctvo – to sú celkom odlišné pojmy, ktorými sa ešte do prvej polovice minulého storočia označovali jednotlivé oblasti spracovania drahých kovov. Podľa niektorých odborníkov z branže hranice medzi týmito obormi u nás začali miznúť asi pred dvadsiatimi rokmi. Predovšetkým po skončení komunistického režimu sa klamlivá reklama snaží spojiť tieto oblasti dohromady a tak sa veľmi často stáva, že ľudia každú predajňu so zlatým a strieborným tovarom nazývajú klenotníctvo. Urobme si v tom konečne jasno a pre správnosť si zopakujme – kto čo robí…

Strieborníctvo – v dnešnej dobe je tento obor už prakticky odsúdený na zánik. Výsledkom práce strieborníka sú rozmernejšie predmety vyrobené zo striebra, ale aj z obecných kovov, ktoré majú charakter drobných predmetov slúžiacich k dekorácii domácností ako sú príbory, misky, úžitkové plastiky, svietniky, krúžky na servítky atď. 

Foto: Odkaz

 

Zlatníctvo je obor, kde zlatník pracuje so všetkými drahými kovmi a vyrába hlavne tzv. bižutérne šperky ( montované ). Pod zručnými rukami zlatníka vznikajú prstene, náhrdelníky, brože, náramky, náušnice atď. Výrobky zo zlata a striebra sú určené predovšetkým na každodenné nosenie a poznáme ich z väčšiny našich obchodov so zlatým a strieborným tovarom.

Foto: G.O.

 

Klenotníctvo je samostatný obor, ktorý vyžaduje mimoriadne schopnosti klenotníka a zasadzovača drahých kameňov. Klenot neznamená len výrobok z drahého kovu – jeho vypracovanie musí zodpovedať jeho honosnému názvu a preto je na najvyššej priečke rebríčka medzi šperkami. Klenoty sa vyrábajú s maximálnym využitím ručnej výroby a v malých sériách, predovšetkým z bieleho 18 karátového zlata, alebo platiny. Ich autormi sú naslovovzatí odborníci vo fachu, teda špička majstrov, ktorých je na Slovensku len niekoľko. Výsledkom ich precíznej práce je šperk osadený briliantmi, rubínmi, smaragdami, zafírmi, perlami a ďalšími drahými kameňmi.

Ukážka nádhernej klenotníckej práce z roku 1860. V strede šperku kraľuje 0.85 karátový briliant (starý európsky výbrus). V lúčoch hviezdy sú zasadené brilianty o váhe 3 karátov. Cena $6,200.00. Zdroj: Odkaz

Dámske hodinky – Rakúsko-Uhorsko. Púzdro hodiniek je vyrobené klenotníckou technikou – 14K biele zlato, brilianty. Foto:G.O.

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments