Prvý známy kus zlatého šperku

Určite vás bude zaujímať, kde, kedy a ako sa našiel resp. aký je prvý známy kus zlatého šperku. Najstaršie zlaté šperky pochádzajú z civilizácie Sumerov, ktorá sa nachádzala medzi riekami Euphrat a Tigris na juhu dnešného Iraku (dátum 3000 rokov pred kristom) . Sú však aj iné nálezy o ktorých sa dočítate v nasledujúcom článku…

Významnejším archeologickým nálezom prvých zlatých šperkov boli kráľovské hrobky Ur v Mezopotámii – ich výroba sa odhaduje na rok 2600 pred Kristom. Zlaté výrobky sa vyrábali odlievaním – “technikou strateného vosku”. V tejto dobe sa tiež hojne využívala Kombinácia medi a bronzu vykladaná zlatom – demonštrovala zručnosť práce s kovmi, ktorá v tejto dobe existovala.

Sumerská lýra s zlatou hlavou býka pochádzajúca z kráľovskej hrobky Ur – 2500 rokov pred Kristom. Fotograf Lynn Abercrombie

Vo východnej Európe – na Kaukaze sa našiel nádherný a prekrásne vymodelovaný býk zo zlata. Bol vyrobený v rokoch 2300 pred Kristom. Podarilo sa mi nájsť aj jeho obrázok + aké také informácie. Býk sa našiel v hrobke Maikop v Severnom Kaukaze. V nej bol pochovaný vodca kočovníkov – na hlave mal dva zlaté diadémy s ťažkým náhrdelníkom skladajúcim sa z niekoľkých radov parohov s perlami a zlatom, sarditom a tyrkysom. Nad telom sa nachádzala strieška dekorovaná plaketami v tvare leva. Celý prístrešok bol podoprený štyrmi striebornými, dutými tyčami. Tieto tyče boli vložené do štyroch odlievaných sošiek býkov – dve boli zo zlata a dve zo striebra.

Zlatá soška býka – odliatok z roku 2300 pred Kristom. Výška 6 cm. Nálezisko / pohrebisko Maikop Severný Kaukaz. Na vrchu si môžete všimnúť otvor kde bola nasunutá dutá strieborná tyč.

Už známejšie sú šperky a iné artefakty pochádzajúce z čias faraónov a starovekého Egypta. Šperky sa našli hlavne v hrobkách faraónov (rok 1500 pred Kristom).

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments