PRIEMYSEL: Export tureckého zlata od začiatku roka vzrástol o 22,8 %

Londýn/Ankara (TASR) – Export tureckých zlatých šperkov od januára do augusta medziročne vzrástol o 22,8 % na 61,8 ton. Je to najmä vďaka predaju na nových trhoch, vrátane Ruska.

Export zlatých šperkov v auguste medziročne vzrástol o 62,7 % na 10,3 tony. V peňažnom vyjadrení sa hodnota exportu spracovaného vzácneho kovu za prvých 8 mesiacov 2007 zvýšila o 30,7 % na 746,7 milióna USD, v prepočte 18,093 miliardy SKK.

Najväčšími trhmi pre turecké zlato boli Spojené arabské emiráty, USA a Rusko. USA ostávajú ťažiskovým exportným trhom pre turecké šperky, avšak dodávky do krajiny od januára do augusta klesli o 7 %, kým dodávky do Ruska vzrástli o 61 %. Turecko je jedným z trojice najväčších exportérov zlata na svete.

Svetové ceny zlata v súvislosti s poklesom dolára posilnili na 707 USD za uncu a analytici očakávajú, že cena zlata by mohla čoskoro dosiahnuť 26-ročné maximum 730 USD.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments