PRIEMYSEL: De Beers: Produkcia diamantov by sa mohla tento rok zvýšiť o 22 %

New York 13. februára (TASR) – Juhoafrická spoločnosť De Beers, najväčší producent diamantov na svete, nevylučuje, že tento rok zvýši produkciu diamantov o viac než 22 %, keďže dopyt po týchto drahokamoch sa na trhu opäť začína zvyšovať.

“Zaznamenali sme výrazné posilnenie dopytu po neopracovaných diamantoch a očakávame, že ceny by sa čoskoro mohli priblížiť úrovni z konca roka 2008,” povedal tento týždeň v rozhovore pre agentúru Bloomberg výkonný riaditeľ spoločnosti Gareth Penny.
     
De Beers, ktorá produkuje zhruba 25 % z celkového objemu diamantov vo svete, výrazne znížila produkciu minulý rok, keď nástup svetovej krízy zredukoval záujem spotrebiteľov o drahokamy a iné finančne náročné produkty.
     
Produkcia neopracovaných diamantov firmy De Beers klesla v roku 2009 o 49 % na 24,6 milióna karátov (1 karát = 0,2 g) a tržby z predaja diamantov o 44 % na 3,84 miliardy USD (2,83 miliardy eur). Ďalší veľký producent diamantov, ruská Alrosa, sa dostal do finančných ťažkostí a ruská vláda v úsilí pomôcť jej prečkať krízu nakúpila diamanty za 1 miliardu USD.
     
Zníženie produkcie a neskoršie zotavenie ekonomík však zasa viedlo k zvýšeniu cien. Alrosa v novembri 2009 informovala, že zaznamenala nedostatok surových diamantov, keďže dopyt po nich v posledných mesiacoch minulého roka začal rýchlo rásť.
     
Pomohli aj vianočné sviatky. Podľa De Beers sa v USA, ktoré sú najväčším maloobchodným trhom s diamantmi, zvýšil ich predaj o 1 až 2 % oproti roku 2008. Penny očakáva, že produkcia De Beers by sa tento rok mohla zvýšiť na 30 miliónov a v roku 2011 na 40 miliónov karátov.

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments