OZ: Vypustenie zákazu kyanidového lúhovania z banského zákona je škandalózne

Bratislava (TASR) – Vypustenie zákazu kyanidového lúhovania pri ťažbe zlata z novely banského zákona, ktorým sa má tento týždeň zaoberať vláda, považuje Občianske združenie (OZ) Kremnica nad zlato za škandalózne.

“Je to ignorovanie stanoviska občanov, nielen OZ Kremnica nad zlato, ktoré má dnes viac než 3800 členov, ale aj stanoviska mesta Kremnica, Žiaru nad Hronom a VÚC Banská Bystrica, ktoré odmietajú kyanidové lúhovanie v banskom priemysle,” uviedla na dnešnej tlačovej besede novozvolená primátorka Kremnice Zuzana Balážová.

Argumenty občianskeho združenia spočívajú predovšetkým na štyroch hlavných bodoch: kyanidy sú zvlášť nebezpečné jedy, v banskom priemysle sa používajú vo výnimočne veľkých množstvách, pričom podľa zámeru by to v Kremnici boli až tri tony denne a riziko pri ich používaní je obzvlášť vysoké – časté ekologické havárie aj vo vyspelých krajinách v nedávnej minulosti (Španielsko – 1998, Švédsko – 2000, Česká republika – 2006). Kyanidové lúhovanie takisto odporuje princípom trvalo udržateľného rozvoja zapracovaných v Národnej stratégii.

Táto ťažba by pre Slovensko nebola výhodná ani z ekonomického hľadiska, “Kremnica má osempercentnú nezamestnanosť, a baníci sú už buď na dôchodku, alebo vymreli,” dodal predstaviteľ OZ Kremnica nad zlato Ľuboš Kurthy.

Ak by sa ťažba zlata v Kremnici realizovala plánovaným spôsobom, vznikla by odpadová skládka o objeme až 20 miliónov ton, niekoľkonásobne väčšia než je skládka odpadu z hlinikárne v Žiari nad Hronom.

O ťažbu prejavila záujem kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation a prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Kremnica Gold a.s. plánuje jej obnovenie.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments