Obrúčky – symbol spojenia dvoch sŕdc
Keď som sa rozhodol napísať tento článok o obrúčkach – symboloch lásky a spojenia dvoch sŕdc, spomenul som si, ako to bolo s obrúčkami v 80. rokoch keď som pracoval ako rytec – zlatník v štátnom podniku. Nepamätám sa už presne v ktorom roku to bolo, ale určité obdobie platilo, že keď si mladí chceli kúpiť obrúčky, museli k nám do obchodu priniesť potvrdenie, že sa idú brať. A nemali si z čoho ani vybrať, aké sme mali, také dostali. Predávali sme dva základné vzory, a to plochú a pologuľatú obrúčku. Tí čo mali známeho zlatníka, mali vyhrané. Načierno sa im urobili obrúčky podľa ich priania. Jediným problémom bol materiál, ktorý sme mali len v ružovej alebo v žltej farbe. O bielom zlate sme mohli len snívať, o platine ani nehovoriac. Chvála bohu tie časy sú už za nami a tak dnešní mladý ľudia ktorí sa rozhodli vstúpiť do stavu manželského, už tento problém nemajú.
V zlatníctvach je nepreberné množstvo typov snubných prsteňov z rôznych materiálov. Väčšinou sú zhotovené zo 14 ( 585/000 ) karátového zlata. Zriedkavosťou nie sú obrúčky z 18 ( 750/000 ) karátového zlata a dokonca v niektorých predajniach už dostanete aj obrúčky z platiny ( 950/000 ), ktoré sú teraz u našich západných susedov predajným hitom. Pri platinových obrúčkach sa však musí rátať s vyššou cenou, lebo platina je momentálne 2 krát drahšia ako zlato a technológia výroby je tiež náročnejšia, ako u zlata. Absolútnym módnym hitom sú obrúčky platinové, kombinované z 18 karátovým žltým zlatom a obrúčky z bieleho zlata so zasadeným malým briliantom, zirkónom, alebo rôznymi inými farebnými kameňmi.
Obrúčky – kombinácia bieleho a žltého zlata
Zlatníctvo Beryl
Najnovšie trendy pripúšťajú napr. aj to, že nevesta má užšiu obrúčku s malým kamienkom, kým ženích masívnejšiu bez kameňa. A keď si mladí nevedia vybrať z hotových obrúčok, môžu sa obrátiť na klenotníka, ktorý im ich vyrobí presne na mieru a podľa ich želania.