Občianske združenie Kremnica nad zlato víta novelu Banského zákona

Kremnica (TASR) – Občianske združenie (OZ) Kremnica nad zlato, ktoré bojuje proti zámeru kanadskej spoločnosti Tournigan Gold ťažiť zlatonosnú rudu v blízkosti mesta, víta novelu Banského zákona dávajúcu obciam väčšie právomoci.

Podľa stanoviska primátorky Kremnice Zuzany Balážovej, ktorá bola do svojho zvolenia v komunálnych voľbách na čele OZ, kanadská spoločnosť spolu s dcérskou slovenskou spoločnosťou Kremnica Gold rozpútali po schválení novely Banského zákona “hysterickú mediálnu kampaň” proti jej zneniu. Všetko pod pláštikom údajného zániku banského priemyslu na Slovensku a ohrozenia surovinovej politiky štátu. Balážová tieto obavy odmieta a zdôrazňuje, že novela je plne v súlade s praxou vo vyspelých krajinách EÚ, kde je samozrejmé, že nie je možné rozhodovať o budúcom osude regiónov bez ich súhlasu. Členovia OZ vyslovujú spokojnosť, že na základe novely už nebude možné kdekoľvek na Slovensku presadzovať záujmy súkromných spoločností proti vôli a ekonomickým záujmom väčšiny obyvateľstva. Uvedená kanadská spoločnosť má záujem ťažiť aj uránovú rudu na východnom Slovensku, čo takisto ako aj v Kremnici vyvolalo odpor obyvateľov. Petíciu proti zámerom ťažiť urán i zlato na Slovensku podpísalo viac než 35 tisíc občanov. Len v OZ Kremnica nad zlato je viac než 4500 obyvateľov, konštatovala vo svojom stanovisku Balážová.

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments