Novela Colného zákona upraví kontrolu hotovosti a certifikáciu diamantov

Bratislava (TASR) – Režim kontroly prepravy finančných prostriedkov v hotovosti cez hranice sa v budúcnosti mierne modifikuje. Skompletizuje sa tiež systém certifikácie surových diamantov v rámci tzv. Kimberleyského procesu. Vyplýva to z návrhu novely Colného zákona, ktorú dnes poslanci postúpili do druhého čítania.

Do návrhu novely zapracovalo Ministerstvo financií (MF) SR nariadenie Európskeho parlamentu (EP) a Rady ES o kontrole peňažných prostriedkov v hotovosti, ktoré vstupujú do Spoločenstva alebo vystupujú zo Spoločenstva. Minimálna výška ohlasovanej hotovosti už nebude uvedená priamo v zákone, ale použije sa suma určená nariadením. Ohlasovacej povinnosti bude podliehať hotovosť od výšky 10 000 EUR. Doteraz sa táto povinnosť týkala sumy minimálne 15 000 EUR. Podľa novej úpravy sa na poštovú prepravu peňažných prostriedkov v hotovosti nebudú vzťahovať osobitné pravidlá.

MF do návrhu novely zákona zapracovalo tiež nariadenie Rady ES, ktorým sa vykonáva certifikačná schéma Kimberleyského procesu pre medzinárodný obchod s neopracovanými diamantmi. “Nariadenie bolo prijaté v nadväznosti na sankcie Bezpečnostnej rady OSN proti povstaleckým hnutiam v niektorých afrických štátoch v súvislosti s nezákonným obchodom so surovými diamantmi, prostredníctvom ktorého sa priamo financujú nákupy zbraní, drog, alebo inak podporujú vojenské alebo teroristické konflikty, alebo sa financujú režimy potláčajúce ľudské práva,” konštatuje ministerstvo. Za porušenie tohto nariadenia, napr. ak nie je zásielka diamantov presne identifikovaná príslušným certifikátom, hrozí vinníkom pokuta do výšky 10 miliónov Sk.

Na základe poznatkov a skúseností z doterajšej aplikácie colných predpisov MF v návrhu novely upravilo niektoré ďalšie ustanovenia Colného zákona. Týkajú sa najmä správy majetku štátu a pravidiel ukladania sankcií. Ministerstvo očakáva po prijatí navrhovanej novely zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu o 1,4 milióna Sk.

Novela zákona by mala byť účinná od 1. januára budúceho roka.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments