Návšteva opálovej bane na Slovensku

Naša čitateľka Radka prednedávnom navštívila opálové bane na východnom Slovensku a rozhodla sa, že sa o svoje zážitky podeli aj s ostatnými návštevníkmi našej stránky.

Pod vysielačom Dubník je spleť ciest a cestičiek ako v malom meste a preto vám odporúčam dopredu sa informovať o orientačných bodoch pre prípad že si niekto veľmi vtipný opäť zobral značky. Len pre zaujímavosť, ja som tam blúdila 45 minút kým som našla oplotený pozemok. Pri pohľade na všade prítomné haldy si uvedomíte a predstavíte aké veľké pracovne nasadenie tu muselo byt v minulosti. V areáli vás privíta príjemná pani predávajúca suveníry, a pán sprievodca, ktorý o drahom opále vie asi všetko čo sa dá .

Po skončení zaujímavého výkladu od pána sprievodcu som si všimla ako si ma pani pohľadom premerala a opýtala sa, či mám veci na prezlečenie a v tej chvíli som pochopila , že krátke tričko a krátke nohavice nepatria medzi vhodne oblečenie do bane. Našťastie som však mala v aute rezervné oblečenie . Z vlastnej skúsenosti odporúčam, aby ste si nezabudli pribaliť aj teplé oblečenie, hrubé ponožky a odolnú obuv.

Pred vstupom do opálového kráľovstva vyfasuje každý návštevník hrubší pršiplášť (majú všetky konfekčné veľkosti) a okolo pása vám pripnú kožený opasok s baterkou a samozrejme nesmie chýbať prilba a gumáky. Pre prípad nevhodnej obuvi majú gumáky vo všetkých veľkostiach.

Pán sprievodca vás najprv oboznámi z históriou baní a potom sa vydáte do čierno čiernej tmy. Z tridsať stupňov sa okamihom stane len päť , zbystríte všetky zmysly, aby ste v úzkom priestore bez svetla a hladkej asfaltovej cesty nenabúrali do steny, alebo človeka pred vami.

Po chvíli dorazíte k prvému väčšiemu priestoru kde sprievodca pokračuje vo výklade, následne povie, aby si každý vypol baterku na prilbe , po menšom zaváhaní sme poslúchli … úžasná tma…sprievodca plamienkom zo zapaľovača demonštruje pri akej viditeľnosti sa ručne dolovalo centimeter po centimetri . Kilometre chodieb s hrúbkou stien asi 30 cm – úžasné bludisko a neuveriteľná drina.

Posledná zastávku sme mali pri krásnom na prvý pohľad nehlbokom jazierku. Z omylu vás vyvedie len fakt, že ide o šesť percentnú kyselinu, ktorá navyše obsahuje niekoľko desiatok ďalších prvkov a ani zďaleka to nie je plytké jazierko. Vhodený kamienok klesal pomaly a dlho.

Nevedela som sa dočkať kedy uvidím to svetlo na konci tunela , slnko a teplo . Keď som sa vyhrievala na slnku a pozerala na haldy a baňu, nedokázala som si ani predstaviť tú drinu s akou dolovali kameň o ktorý som doteraz nemala veľký záujem . Pohrabala som sa na haldách no skôr ako som niečo našla začalo pršať . Odchádzala som s dobrým pocitom a predsavzatím, že opál bude mať na mojom zlatníckom stole svoje miesto .

Záujemcom doporučujem sa vopred informovať na www.opalovebane.sk

Comments

comments