Najväčší umelý diamant na svete

Výskumníkom Carnegie Institution of Washington sa podarilo vyrobiť 10 karátový (1 karát = 0,2g) umelý diamant. Najväčší diamant aký sa doteraz podarilo umelo vyrobiť vážil najviac 3 karáty. Poďme sa pozrieť ako vyzerá a aké nové metódy sa použili pri jeho výrobe.

Blok surového monokryštálu diamantu (metóda CVD)

Umelé diamanty sa v dnešnej dobe vyrábajú dvoma metódami. Pri staršej metóde zvanou HPHT sa umelé diamanty vyrábajú pri vysokej teplote a pod vysokým tlakom. Druhá – novšia metóda sa volá CVD. CVD metóda používa na výrobu diamantov „kondenzácie“ pary na vhodnom podklade (technológia známa z výroby nanotrubiek). Americkí vedci túto metódu ešte vylepšili a práve touto vylepšenou CVD metódou bol najväčší diamant vyrobený. Nezverejnili, že akým spôsobom bola táto metóda vylepšená a preto sa nedá teraz povedať, že v čom je jej novosť. Bežne je zmes vodíka s metánom bombardovaná nabitými časticami, alebo priamo plazmou. Toto bombardovanie vyvolá zložitú chemickú reakciu a následne dopadajúci dážď uhlíka na podklad stvrdne vo forme diamantu.

Tento päť karátový diamant bol laserom odrezaný z desať karátového surového monokryštálu

Pri CVD procese sa môžu vyrobiť rozmanité monokryštáli diamantov, nielen tvarom, ale aj farbou

Vráťme sa ale späť k samotnému diamantu. Tento 10 karátový diamant je nielen veľký , ale aj jeho kvalita je na veľmi vysokej úrovni.

10 karátový diamant

Diamanty, ktoré sú vyrobené metódou HPHT sú väčšinou žlté a z CVD hnedé (niekedy aj žlté), ale tento unikátny diamant vyrobený pomocou novej metódy CVD je číry. Najväčšou prednosťou novej technológie je rýchlosť „rastu“ diamantu a to 100 mikrometrov za hodinu, čo je krátky čas. Podarilo sa však dosiahnuť rast 300 mikrometrov za hodinu a pravdepodobne je možné dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť rastu – 1mm za hodinu. S bezfarebným – čírym diamantom s rýchlym rastom a nízkou cenou, budú veľké bloky diamantov prístupné pre rôznu aplikáciu.

Otvára sa tak cesta k širšiemu využitiu diamantu ako náhrada kremíka v procesoroch, môže byť využitý pri výrobe nových optických zariadení a pravdepodobne aj v iných odvetviach priemyslu. V klenotníctve sa môže tiež využiť keď sa surový kameň vybrúsi do briliantového výbrusu. Pochybujem však o nejakom širokom využití v šperkárstve, zrútil by sa tým pádom celý svetový trh z prírodnými diamantmi.

Zdroj a fotografie: Carnegieinstitution- NSF-CDAC

zlatnik@zlatnik.sk

Comments

comments