Majetnejší Slováci kupujú zlato – aj v podobe mincí a medailí

Kremnica (TASR) – Majetnejší Slováci investujú stále viac peňazí do zlata. Záujem je nielen o šperky, ale aj o zlaté mince, medaily či plakety.

“Záujem je evidentný najmä v posledných dvoch, troch rokoch, kedy sa cena zlata zvýšila niekoľkonásobne,” povedal TASR majiteľ predajne numizmatiky v Kremnici Dušan Králik.

Ľudia často za malé mince dokážu vydať aj niekoľko stotisíc korún. Záujemcov pri kúpe povzbudzuje, že cena zlata neustále stúpa. Vkus kupcov však nie je vyhranený. Kupujú sa malé mince s portrétmi historických osobností, ale aj dokonalé odliatky podkladov na známky, či zlaté plakety oltárov v luxusných kazetách.

Kremnická predajňa numizmatiky dnes ale žije najmä z turistov a z obchodu so zahraničím. V obchode často kupujú turisti zo západnej Európy. Ponuku obchodu z internetu poznajú aj zahraniční Slováci, ktorí sa v predajni pri svojej návšteve starej vlasti často zastavia. Numizmatiku okrem záujemcov o mince zo vzácneho kovu navštevujú aj klasickí zberatelia – numizmatici. Tých je však z roka na rok menej. Ešte pred 20 rokmi evidovali na Slovensku asi 3500 numizmatikov, dnes ich je v rôznych spolkoch a združeniach len niekoľko stoviek. Ide prevažne o ľudí v dôchodkovom veku, ktorí však na svoj koníček majú málo peňazí. Mladých zberateľov je minimum, a tak sa kedysi rozšírený koníček začína pomaly vytrácať.

“Občas sa stane, že okrem bežných kolekcií mincí za priaznivú cenu predáme aj historické numizmatické skvosty, ktoré stoja aj niekoľko desiatok tisíc korún,” podotýka obchodník. K najdrahším, ktoré tu našli nového majiteľa, patrila päťhalierová minca z roku 1924, ktorú predali za 120 000 korún. Takýchto mincí údajne existuje len sedem.

Spolu s numizmatikmi miznú aj predajne mincí a medailí. Okrem tej v Kremnici asi už žiadna špecializovaná neexistuje. Tie, ktoré tu kedysi boli, sa preto, aby prežili, stali súčasťou filatelistickej služby, alebo starožitností.

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments