Laurence GRAFF – Lesotho Promise

Nápad rozrezať obrovský diamant na viac menších je pre neznalcov určite nepochopiteľný. Vo svete známy a úspešný klenotník Laurence GRAFF je však asi opačného názoru, pretože dal z diamantu Lesotho Promise vybrúsiť 26 kusov menších.

Svetoznámy klenotník Laurence Graff kúpil v roku 2006 najväčší diamant svojho života a ako vyšlo neskôr najavo, nie preto aby rozšíril svoju bohatú zbierku. Osud tohto obrovského, od roku 1993 najväčšieho nájdeného 603 karátového surového diamantu Lesotho Promise bol spečatený.

Zo surového diamantu dal Graff vybrúsiť 26 menších v rôznych veľkostiach a tvaroch. Najmenší má váhu 0.52, najväčší 76,41 karátov a spoločná váha všetkých 26-tich kameňov je 223,35 karátov. Keď si to spočítame, tak odpad pri brúsení tvoril 2 tretiny z čistej váhy surového diamantu. Tak tomu sa hovorí drahý odpad, povedal by laik. Je to však celkom inak. V tomto prípade je to celkom dobrý výsledok, v niektorých prípadoch sú straty omnoho vyššie. Treba mať na zreteli konečný výsledok, a to hodnotu už vybrúsených kameňov.

Surový diamant zmenil svojho majiteľa za 12,36 miliónov dolárov a Laurence Graff by už rád predal 26 kameňov za 20 miliónov. Podľa jeho prepočtov na toľko vzrástla trhová cena prekrásne vybrúsených diamantov.

Kameň pochádzajúci z afrického Lesotha sa po kúpení dostal do Antwerp, kde ho “rozbili“ na menšie kusy a vybrúsili. Na rundistu každého jedného diamantu laserom vygravírovali logo Graffa, identifikačné číslo a aby nebolo pochýb o pôvode tak aj meno overovateľa totožnosti kameňa.

Graff dúfa, že všetky kamene sa dostanú k jedinému zákazníkovi a ostanú tak spolu u jediného majiteľa.

Lesotho Promise bol 13. najväčší surový diamant na svete.

Zdroj: deluxe.hu

Comments

comments