Juhoafrický producent zlata AngloGold zdvojnásobil v 1. štvrťroku zisk

Johannesburg (TASR) – Juhoafrický producent zlata AngloGold Ashanti zdvojnásobil v 1. štvrťroku 2007 zisk. Jeho náklady sa však zvýšili a množstvo vyťaženého zlata kleslo.

Zisk na akciu sa zvýšil na 34 US-centov, v prepočte 8,40 SKK. Ťažba zlata klesla medziročne o 10 % na 1,33 milióna uncí, oznámila táto tretia najväčšia spoločnosť na svete v branži. Na trhu tento výsledok vyvolal sklamanie. Akcia AngloGold klesla v Johannesburgu o 2 % a stiahla so sebou do mínusu aj ďalšie v odvetví.

Spoločnosť poukázala na to, že na prelome rokov sa v baniach v Mali a Južnej Afrike vyťažilo menej zlata. V 2. štvrťroku počíta AngloGold s miernym rastom produkcie.
Niektorí analytici podrobili bilanciu zdrvujúcej kritike. “Náklady neuveriteľne stúpli, produktivita je zlá a v júni sa majú uskutočniť rokovania o mzdách, pri ktorých budú odbory požadovať dvojciferné zvýšenie,” uviedol Nick Goodwin zo spoločnosti T Sec Securities. Podľa Goodwina je celý sektor v kríze. “V tomto priemyselnom odvetví sú problémom náklady. Vyhliadky na investície nie sú dobré. Tomuto sektoru by som neveril.”

Zdroj: © TASR 2007

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Comments

comments