JAR: V juhoafrickej bani našlo smrť 61 nelegálnych zlatokopov

Johannesburg 2. júna (TASR) – Najmenej 61 nelegálnych hľadačov zlata našlo smrť v opustenej bani na zlato v Juhoafrickej republike. Podľa polície mohol tragédiu zapríčiniť podzemný požiar alebo únik jedovatých plynov. Informovali o tom dnes zástupcovia banskej spoločnosti.

Nie je vylúčené, že sa v šachte nachádzajú aj ďalšie mŕtve telá, vzhľadom na extrémne nebezpečný terén sa však s pokračovaním pátracích aktivít nepočíta. Mŕtvoly objavila iná skupina nelegálnych baníkov, pri identifikácií obetí pomáhajú príbuzní.

Nešťastie pravdepodobne neodradí tisíce ďalších odvážlivcov od zostupu do nebezpečného systému početných banských tunelov a šácht na území JAR. Nepovolená ťažba je v krajine s 25-percentnou nezamestnanosťou, ktorá patrí medzi najväčších svetových producentov zlata, riskantným, ale lukratívnym spôsobom obživy.

Ilegálnych, často nekvalifikovaných baníkov, známych pod prezývkou “zlatí piráti”, najímajú miestne zločinecké gangy, ktoré tak ročne získajú zlato v odhadovanej hodnote štvrť miliardy dolárov (176 miliónov eur).

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments