Forbesova rodina predáva zbierku Fabergého vajíčok

Už dávnejšie ste si mohli všimnúť, že chystáme článok o predaji Fabergého veľkonočných vajíčok, ktoré momentálne ešte vlastní Forbesova rodina (známy časopis Forbes). Spomínali sme predaj, pôjde však o dražbu v newyorskej aukčnej sieni Sothebys , pričom výstava vajíčok sa bude konať od 12-20 apríla. Samotná dražba sa bude konať hneď po ukončení výstavy – od 20-21 apríla 2004. Ide o jedinečnú zbierku v počte 9 kusov veľkonočných vajíčok veľmi veľkej hodnoty. Stačí spomenúť, že na svete sa nachádza celkovo len 42 kusov z 50, ktoré sa vyrobili pre kráľovskú rodinu. Okrem vajíčok sa bude dražiť aj 190 iných predmetov zo šperkárskej dielne Fabergého. Poďme sa teda pozrieť na zbierku, ktorá sa bude dražiť…

 

Korunovačné vajíčko

Korunovačné vajíčko daroval cár Nikolaj II. svojej manželke cárovnej Alexandre Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1897. Vajíčko, ktoré ukrýva koč, je zdobené guilloché emailom zlatej farby. Celý povrch je tvorený mriežkami v ktorých je spomínaný email. Jednotlivé vetvy mriežok sú spájané v bodoch, ktoré tvoria ozdoby v podobe kráľovských orlov. Po otvorení vajíčka sa v jeho vnútri nachádza koč, ktorý je replikou koča v ktorom sa cárovná Alexandra viezla do Moskvy na korunováciu. Majstrovi George Stein-ovi trvalo 15 mesiacov, pokiaľ vyrobil korunovačné vajíčko zo zlata, emailu, diamantov a kryštálu, pričom denne na ňom pracoval až 16 hodín.

Jeho hodnota sa pohybuje na úrovni 18 – 24 miliónov dolárov.

 

Vajíčko konvaliniek

Vajíčko venoval cár Nikolaj II. svojej manželke cárovnej Alexandre Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1898. Povrch vajíčka tvorí nádherný ružový email z ktorého “rastú” konvalinky vytvorené z perál a diamantov. Po potiahnutí perlového tlačítka na bočnej strane vajíčka sa z vrchu vysunuli maľované miniatúry / portréty manžela cárovnej, a jej dvoch dcér Oľgy a Tatiany. Hodnota vajíčka konvaliniek sa pohybuje na úrovni 12 – 18 miliónov dolárov.  

 

Vajíčko 15. výročia korunovácie

Vajíčko venoval Nikolaj II. svojej manželke cárovnej Alexandre Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1911. Vajíčko zobrazuje 16 maľovaných miniatúr, nielen portrétov, ale aj známych historických udalostí, ktoré sa stali počas panovania cára Nikolaja II. Dizajn vajíčka je veľmi zaujímavý – miniatúry sú zasadené na bielom emaile, pričom sú rozdelené do jednotlivých panelov. Rámček medzi panelmi je zdobený zeleným emailom v podobe lístkov. Samotné portréty sú okolo zdobené diamantmi. Hodnota vajíčka 15.výročia korunovácie sa pohybuje na úrovni 12 – 15 miliónov dolárov. 

 

Vajíčko pomarančovníka

Vajíčko pomarančovníka venoval cár Nikolaj II. cárovnej matke Márii Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1911. Miniatúrny stromček má na povrchu miniatúrne lístočky, medzi ktorými sa nachádza “ovocie” z ametystov, rubínov a ružových diamantov. Stromček ma ukryté tlačidlo. Po jeho zatlačení sa na vrchu stromčeka odkryje jedna z najdetailnejších Fabergého kreácií. V otvore sa nachádza vtáčik – Slávik. Ak pohnete jeho krídelkami, hlavičkou, alebo zobákom spustí sa nádherná muzika. Hodnota vajíčka pomarančovníka sa pohybuje na úrovni 10 – 15 miliónov dolárov.  

 

Kohútie (Kukučkové) vajíčko

Kohútie (Kukučkové) vajíčko daroval cár Nikolaj II. svojej matke cárovnej Márii Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1900. Vajíčko bolo vyrobené ako vyzdobené stolové hodiny v Barokovom štýle s emailom teplej fialovej farby. Po zatlačení tlačidla, ktoré sa nachádza na vrchu vajíčka, sa otvorí okrúhla prerezávaná mriežka zo zlata a vynorí sa kukučka s prírodným perím, ktorá máva krídelkami a kuká. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 5 – 7 miliónov dolárov. 

 

Vajíčko sv. Juraja

Vajíčko sv. Juraja venoval cár Nikolaj II. svojej matke cárovnej Márii Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1916. Vajíčko tiež pripomína rok 1915, keď cár Nikolaj II. dostal rád sv. Juraja za jeho iniciatívu v prvej svetovej vojne. Celá schránka vajíčka je tvorená bielym emailom kombinovaným zeleným mriežkovo-vencovitým vzorom – opäť z emailu. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 4 – 6 miliónov dolárov. 

 

Prvé kráľovské vajíčko – slepačie

Prvé slepačie vajíčko, ktoré vyrobil Peter Carl Fabergé pre kráľovskú rodinu Romanovcov – presnejšie cár Alexander III. ho dal vyrobiť pre svoju ženu cárovnú Máriu Fjodorovnu  na Veľkú noc v roku 1885. Tvar vajíčka pripomína reálne slepačie vajíčko – jeho povrch je tvorený čistým bielym emailom. V strede vajíčka je zlatom obkladaný okraj. Zlatý je nielen okraj, ale aj celé vnútro po jeho otvorení. Vo vnútri sa nachádza žĺtok – kompletne zlatý, ktorý sa dá opäť otvoriť a skrýva prekvapenie. Prekvapením je zlatá miniatúrna sliepka. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 3 – 4 miliónov dolárov. 

 

Vajíčko Ružový pupeň

Prvým vajíčkom, ktoré dal cár Nikolaj II. vyrobiť po dosadnutí na trón bolo vajíčko Ružový pupeň. Bolo venované jeho žene cárovnej Alexandre v roku 1895. Povrch vajíčka je opäť delený do rámčekov, ktoré sú vyplnené červeným guilloché emailom. Rámčeky sú zdobené zlatom a drahými kameňmi. Vo vnútri sa nachádza prekrásny ružový pupeň žltej farby. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 3 – 4 miliónov dolárov. 

 

 

Renesančné vajíčko

Renesančné vajíčko bolo posledným, ktoré venoval cár Alexander III svojej žene Márii Fjodorovne v roku 1894. Krabička, ktorá ma tvar vajíčka je pokrytá bielym achátom. Na povrchu je zdobená opäť známym motívom v podobe mriežok, ktoré sú v spojoch zdobené drahými kameňmi a zlatom. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 5 – 7 miliónov dolárov. 

 

Záver

Predstavili sme vám teda celkovo 9 Fabergého vajíčok, ktoré sa budú dražiť. Bolo však vyrobených 50 kráľovských vajíčok, ktoré sa nachádzajú v nasledovných zbierkach, múzeách a pod:

Kremeľská kolekcia v Moskve (10),  Forbesova Kolekcia (9), Múzeum vedy a umenia vo Virginii (5), Anonymné Privátne Kolekcie (4),  Kráľovská kolekcia kráľovnej Elizabeth II (3), Múzeum umenia v New Orleans (3), Nadácia Edouard a Maurice Sandoz – Švajčiarsko (2), Múzeum Hillwood Washington, D.C. (2), Múzeum umenia Walter – Baltimore – Maryland (2),  Kolekcia Princa Rainiera III v Monaku (1), Múzeum umenia v Clevelande (1),  Hľadané.. (8)

 

8 kúskov je teda stratených resp. sa o nich nevie. 9 kúskov Fabergého vajíčok sa vystavuje a čaká na nových majiteľov, ktorí budú musieť pri niektorých kúskoch riadne “načrieť do vrecka”. Po vydražení vás budeme o cenách informovať.

 

zlatnik@zlatnik.sk

 

Comments

comments