Forbesova rodina predáva zbierku Fabergého vajíčok
Korunovačné vajíčko
Korunovačné vajíčko daroval cár Nikolaj II. svojej manželke cárovnej Alexandre Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1897. Vajíčko, ktoré ukrýva koč, je zdobené guilloché emailom zlatej farby. Celý povrch je tvorený mriežkami v ktorých je spomínaný email. Jednotlivé vetvy mriežok sú spájané v bodoch, ktoré tvoria ozdoby v podobe kráľovských orlov. Po otvorení vajíčka sa v jeho vnútri nachádza koč, ktorý je replikou koča v ktorom sa cárovná Alexandra viezla do Moskvy na korunováciu. Majstrovi George Stein-ovi trvalo 15 mesiacov, pokiaľ vyrobil korunovačné vajíčko zo zlata, emailu, diamantov a kryštálu, pričom denne na ňom pracoval až 16 hodín.
Jeho hodnota sa pohybuje na úrovni 18 – 24 miliónov dolárov.
Vajíčko konvaliniek
Vajíčko venoval cár Nikolaj II. svojej manželke cárovnej Alexandre Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1898. Povrch vajíčka tvorí nádherný ružový email z ktorého “rastú” konvalinky vytvorené z perál a diamantov. Po potiahnutí perlového tlačítka na bočnej strane vajíčka sa z vrchu vysunuli maľované miniatúry / portréty manžela cárovnej, a jej dvoch dcér Oľgy a Tatiany. Hodnota vajíčka konvaliniek sa pohybuje na úrovni 12 – 18 miliónov dolárov.
Vajíčko 15. výročia korunovácie
Vajíčko venoval Nikolaj II. svojej manželke cárovnej Alexandre Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1911. Vajíčko zobrazuje 16 maľovaných miniatúr, nielen portrétov, ale aj známych historických udalostí, ktoré sa stali počas panovania cára Nikolaja II. Dizajn vajíčka je veľmi zaujímavý – miniatúry sú zasadené na bielom emaile, pričom sú rozdelené do jednotlivých panelov. Rámček medzi panelmi je zdobený zeleným emailom v podobe lístkov. Samotné portréty sú okolo zdobené diamantmi. Hodnota vajíčka 15.výročia korunovácie sa pohybuje na úrovni 12 – 15 miliónov dolárov.
Vajíčko pomarančovníka
Vajíčko pomarančovníka venoval cár Nikolaj II. cárovnej matke Márii Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1911. Miniatúrny stromček má na povrchu miniatúrne lístočky, medzi ktorými sa nachádza “ovocie” z ametystov, rubínov a ružových diamantov. Stromček ma ukryté tlačidlo. Po jeho zatlačení sa na vrchu stromčeka odkryje jedna z najdetailnejších Fabergého kreácií. V otvore sa nachádza vtáčik – Slávik. Ak pohnete jeho krídelkami, hlavičkou, alebo zobákom spustí sa nádherná muzika. Hodnota vajíčka pomarančovníka sa pohybuje na úrovni 10 – 15 miliónov dolárov.
Kohútie (Kukučkové) vajíčko
Kohútie (Kukučkové) vajíčko daroval cár Nikolaj II. svojej matke cárovnej Márii Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1900. Vajíčko bolo vyrobené ako vyzdobené stolové hodiny v Barokovom štýle s emailom teplej fialovej farby. Po zatlačení tlačidla, ktoré sa nachádza na vrchu vajíčka, sa otvorí okrúhla prerezávaná mriežka zo zlata a vynorí sa kukučka s prírodným perím, ktorá máva krídelkami a kuká. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 5 – 7 miliónov dolárov.
Vajíčko sv. Juraja
Vajíčko sv. Juraja venoval cár Nikolaj II. svojej matke cárovnej Márii Fjodorovne na Veľkú noc v roku 1916. Vajíčko tiež pripomína rok 1915, keď cár Nikolaj II. dostal rád sv. Juraja za jeho iniciatívu v prvej svetovej vojne. Celá schránka vajíčka je tvorená bielym emailom kombinovaným zeleným mriežkovo-vencovitým vzorom – opäť z emailu. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 4 – 6 miliónov dolárov.
Prvé kráľovské vajíčko – slepačie
Prvé slepačie vajíčko, ktoré vyrobil Peter Carl Fabergé pre kráľovskú rodinu Romanovcov – presnejšie cár Alexander III. ho dal vyrobiť pre svoju ženu cárovnú Máriu Fjodorovnu na Veľkú noc v roku 1885. Tvar vajíčka pripomína reálne slepačie vajíčko – jeho povrch je tvorený čistým bielym emailom. V strede vajíčka je zlatom obkladaný okraj. Zlatý je nielen okraj, ale aj celé vnútro po jeho otvorení. Vo vnútri sa nachádza žĺtok – kompletne zlatý, ktorý sa dá opäť otvoriť a skrýva prekvapenie. Prekvapením je zlatá miniatúrna sliepka. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 3 – 4 miliónov dolárov.
Vajíčko Ružový pupeň
Prvým vajíčkom, ktoré dal cár Nikolaj II. vyrobiť po dosadnutí na trón bolo vajíčko Ružový pupeň. Bolo venované jeho žene cárovnej Alexandre v roku 1895. Povrch vajíčka je opäť delený do rámčekov, ktoré sú vyplnené červeným guilloché emailom. Rámčeky sú zdobené zlatom a drahými kameňmi. Vo vnútri sa nachádza prekrásny ružový pupeň žltej farby. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 3 – 4 miliónov dolárov.
Renesančné vajíčko
Renesančné vajíčko bolo posledným, ktoré venoval cár Alexander III svojej žene Márii Fjodorovne v roku 1894. Krabička, ktorá ma tvar vajíčka je pokrytá bielym achátom. Na povrchu je zdobená opäť známym motívom v podobe mriežok, ktoré sú v spojoch zdobené drahými kameňmi a zlatom. Hodnota vajíčka sa pohybuje na úrovni 5 – 7 miliónov dolárov.
Záver
Predstavili sme vám teda celkovo 9 Fabergého vajíčok, ktoré sa budú dražiť. Bolo však vyrobených 50 kráľovských vajíčok, ktoré sa nachádzajú v nasledovných zbierkach, múzeách a pod:
Kremeľská kolekcia v Moskve (10), Forbesova Kolekcia (9), Múzeum vedy a umenia vo Virginii (5), Anonymné Privátne Kolekcie (4), Kráľovská kolekcia kráľovnej Elizabeth II (3), Múzeum umenia v New Orleans (3), Nadácia Edouard a Maurice Sandoz – Švajčiarsko (2), Múzeum Hillwood Washington, D.C. (2), Múzeum umenia Walter – Baltimore – Maryland (2), Kolekcia Princa Rainiera III v Monaku (1), Múzeum umenia v Clevelande (1), Hľadané.. (8)
8 kúskov je teda stratených resp. sa o nich nevie. 9 kúskov Fabergého vajíčok sa vystavuje a čaká na nových majiteľov, ktorí budú musieť pri niektorých kúskoch riadne “načrieť do vrecka”. Po vydražení vás budeme o cenách informovať.