Československá minca dosiahla na aukcii v Prahe rekordnú cenu

Praha (TASR) – Na 1,2 milióna Kč, v prepočte 1,5 milióna Sk, sa počas víkendu na aukcii v Prahe vyšplhala cena zlatého Svätováclavského dvojdukáta z roku 1937.

Je to doteraz najvyššia cena zaplatená nielen v českých, ale aj vo svetových aukciách za československú mincu. Dražba dvojdukáta s váhou necelých 7 gramov sa začala na cene 200 000 Kč. Cenu mince, z ktorej bolo vyrazených iba 8 kusov, vytiahol nahor súboj 6 záujemcov.

Keď pražská aukčná sieň Meissner-Neumann ohlásila, že bude v sobotu dražiť 627 položiek súkromnej zbierky mincí a medailí, ktorú od roku 1937 budoval pracovník rakúsko-uhorskej banky a neskôr radca na československom ministerstve financií Karel Heckenschmied, vzbudilo to medzi numizmatikmi veľký rozruch.

Celkom minuli zberatelia v aukcii 9,5 milióna Kč, to je dvakrát toľko, ako bol súčet vyvolávacích cien. Jan Neumann, licitátor a spolumajiteľ aukčnej siene, popisuje vecný kolobeh zberateľstva takto: “Zbierky zanikajú, aby mohli iné rásť, či nové vznikať.”

A ako dlho sa nový svetový rekord za československú mincu udrží? “Prekonať by ho mohol iba päťdukát z roku 1937, pokiaľ by sa niekedy objavil na trhu,” hovorí spolumajiteľ siene Meissner-Neumann. “Týchto mincí bolo totiž vyrazených iba 5 a vie sa iba o 4 z nich.” Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 CZK = 1,269 SKK)

Zdroj: © TASR 2006

www.zlatnik.sk využíva agentúrne spravodajstvo TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Comments

comments