BaselWorld 2007 – reportáž z výstavy
Cena vstupenky na 8 dní činila 125 frankov – v prepočte 2550Sk. Cena zahŕňala hrubý asi 3kg. katalóg s adresami vystavujúcich firiem. Bohužiaľ pri kúpe jednodňového lístka tento katalóg nedostanete, alebo si ho budete môcť kúpiť za cenu 40 frankov.
Po zaplatení vstupeniek a odchode z pokladne nás únava hneď prešla pri pohľade na neďaleko odparkované auto značky Buggati Veyron, ktorého cena je 40 miliónov SK. Po jeho odfotení už naše kroky smerovali do centra, kde sme si odpočinuli pri káve a nabrali silu na ďalšie kroky, ktoré smerovali na izbu.
Buggati Veyron
Teraz však prejdime k samostatnej výstave, tento rok dokopy vystavovalo 2127 firiem v šiestich halách na celkovej ploche 160 000 m2.
Rozmiestnenie jednotlivých hál
Hodinárske firmy vystavovali v halách 1,4 a 5 s názvami:
Hall of Dreams (1.0)
Hall of Desires (1.1)
Hall of Emotions (5.0, 5.1)
Hall of Inspirations (4.U, 4.1, 4.2)
Stroje a krabičky na šperky sa vystavovali v hale 3 s názvami:
Hall of Elements (3.0, 3.1)
Hall of Innovations (3.U, 3.2)
Šperkárske firmy vystavovali v hale 2 s nazvami:
Hall of Visions – Frist Avenue (2.2)
Hall of Visions (2.2)
Hall of Feelings (2.1, 2.0)
Firmy tretích krajín vystavovali v hale 6 s názvom:
Hall of Universe
Ospravedlňujeme sa za menší počet fotiek no bohužiaľ tak ako na každej výstave tak aj tu platil zákaz fotografovania vo všetkých halách.
Deň 1:
V sobotu po prebudení do pekného rana, sme si pri raňajkách naplánovali, ktoré výstavne haly navštívime. Keďže patríme medzi milovníkov pekných – luxusných hodiniek, tak naše kroky smerovali do Haly 1, ktorá mala dve poschodia. No našu pozornosť pútalo hlavne prízemie v ktorom mali svoje luxusné stánky elity hodinárskeho sveta teda značky Rolex, Patek Phillipe, Ullyse Nardin atď. Väčšiu časť prízemia zaberala spoločná expozícia Swatch Group so značkami Longines, Tissot, Omega, Rado, Hamilton atď.
Vstup do haly č.1
Firma Hublot priťahovala návštevníkov výstavy svojim hodinárskym skvostom s názvom Hublot – „ BIG BANG“ – tieto hodinky vám podrobnejšie opíšeme v ďalšom článku, prezradíme iba, že ich cena bola rovných 1 milión dolárov.
Na prízemí mali svoje miesto známe švajčiarske značky : Breitling, Zenith, Edox, Eterna. Veľmi nádherne kúsky mala značka Ulysse Nardin. Samozrejme chýbať nemohli ani dve najväčšie japonské firmy Citizen a Seiko. Ta predstavila nový kaliber Velatura s možnosťou ručného naťahovania a indikátorom rezervy chodu.
Prekrásne aquarium, ktoré zdobilo stánok firmy Breitling
Na prvom poschodí sa prezentovali skôr komerčnejšie módne značky ako D&G, Police, Guess. Storm, Versace, Calvin Klein, Lacoste atď. Z renomovaných hodinárskych značiek spomeniem Harry Winston, Oris, Jorg Hysek atď.
Stánok Dolce & Gabanna, menil farby pomocou LED panelov. Vyzeralo to úchvatne, ved posúďte sami
Po veľmi nádherných diamantových kúskoch z dielne Harryho Winstona, nám učarovalo pár ďalších, no tentokrát z dielne švajčiarskej firmy Montress Dewitt. Všetky vystavené kusy boli vyrobené v limitovanej edícii 5 kusov a jeden z nich bol dokonca vyrobený ako jeden jediný kus.
Po pozretí prvého poschodia sme sa ešte v ten deň vybrali do haly 4 v ktorej vystavovali pre nás dosť neznáme značky, no pri pohľade na ich vyhotovenie, použité materiály a drahé kamene bolo jasné, že sa pozeráme na luxusné kusy. Na oboch poschodiach bolo veľa zaujímavých hodiniek, spomeniem napr. Bertolucci, DeLaCour, Franc Vila, Tiret atď. Priznám sa, najviac som sa tešil kedy naživo uvidím hodinky značky Jacob&Co a musím uznať, že všetky modely vyzerajú naživo ešte lepšie ako v katalógu, alebo na internete a hlavne to platí pri modeloch Baguette Tourbillion a The Quenttin. Nakoniec sme ešte navštívili výrobcu luxusných mobilných telefónov VERTU, pokochali sa mobilmi, ktorých kryty boli vyhotovené zo zlata, platiny, osadené diamantmi a poriadne unavení, ale spokojní sme sa pobrali na izbu nabrať sily na ďalší deň.
Vstup do haly č.4
Deň 2:
Tak ako v prechádzajúci deň tak aj deň druhý, sme sa pri raňajkách dohodli, ktorú halu navštívime. Do oka nám padla hala 3, v ktorej sa vystavovalo náradie, perly, drahé kamene a krabičky na šperky.
Čo sa týka náradia, po rozhliadnutí sme zistili, že aj tu sa opakuje situácia z Mníchova. Prevládali tu firmy, ktoré ponúkali rôzne typy odlievacích strojov, strojov na výrobu voskových foriem atď. Viacero spoločnosti predstavilo robotov, ktorí samostatne bez ľudskej pomoci leštili zlate puzdra hodiniek, náramky. Musíme však pripomenúť, že všetky tieto stroje sú veľmi drahé.
Chýbať nemohli už známe firmy ako Schmalz, Becotechnik, Bergeon a Horbach. Lampert Worktechnik predstavil PUK 3 – vylepšená verzia PUKU 1 a 2, ktorá vraj zvládne už aj zváranie dvoch materiálov o hrúbke 0,25mm.
Stánok firmy Mario Di Maio
Firma OTEC, ktorá sa špecializuje na výrobu brúsiaco – leštiacich strojov, predstavila úplne nový prístroj, využívajúci sa hlavne na veľmi dokonalé leštenie šperkov bez škrabancov.
Samozrejme bolo predstavených viacero noviniek, bohužiaľ fotiť sa veľmi nedalo a opísať fungovanie niektorých strojov by bolo dosť náročne, preto odporúčame navštíviť výstavu a pozrieť si to na vlastné oči.
Na prízemí sa okrem vystavovania drahých kameňov a perál vystavovali aj starožitné šperky, v ktorých boli zasadené známe kamene, alebo ich vyrobili svetoznámi šperkári ako Cartier, Chopard a iné.
Prvé poschodie bolo preplnené diamantmi od rôznych firiem. Konečne sa nám naskytla možnosť navštíviť jednu z nich, ktorá nám už pár rokov dodáva diamanty. Po približne polhodinovom rozhovore a oddychu sme pokračovali v prezeraní poschodia. Prekvapili nás firmy, ktoré sa špecializovali iba na krásne žlte diamanty, iné zas iba na hnedé diamanty, no našla sa aj firma predávajúca diamanty iba so srdcovým výbrusom. Dosť veľa firiem ponúkalo tahitské perly rôznej kvality a veľkosti.
67,09 Ct diamant v kvalite VS1
Deň 3:
Tri dni pred skončením výstavy sme sa vybrali do haly 2 v ktorej sa vystavovali iba šperky. Na prízemí mala svoju expozíciu firma GoldWish pýšiaca sa svojim najdrahším diamantovým mobilným telefónom na svete za rovných 1 milión dolárov. Článok o ňom ste si mohli prečítať aj na našej stránke. Najnovšie sa však táto firma rozhodla vyrábať slnečné okuliare a rámy na dioptrické skla, samozrejme, že boli vyrobené zo zlata, platiny a zdobene diamantmi.
Funkčné hodiny zdobili vstup do haly č.2
Izraelská firma Dalumi priťahovala zraky návštevníkov šatami, ktorých vrch bol zdobený diamantmi, presne ich bolo 900 kusov v celkovej váhe 300 karátov. Cena šiat bola 1.3 milióna dolárov.
Veľmi nemilo nás prekvapila väčšina vystavovaných šperkov. Takisto ako v Mníchove tak aj tu boli všetky na jedno kopyto. Iba kopec diamantov a dizajn, ktorý ničím neohúril. No našlo sa aj pár zaujímavých kúskov opäť v stánkoch Bunz aj Platinum a asi najzaujímavejšie šperky boli vystavené od rôznych dizajnérov a šperkárov, ktorých výtvory zvíťazili vo viacerých súťažiach.
Stánok firmy Platinum si nikdy nenecháme ujsť. Tento krát sme sa vynadívali na nádherné platinové šperky zdobené kvalitnými tahitskými perlami a diamantmi. Čerešničkou na torte však bol robot vyrobený kompletne z platiny a aby to ho nebolo málo, určite časti tela mal vykladané diamantmi. Bohužiaľ odfotiť sa nedal, ale určite fotky niekde zoženieme a o robotovi napíšeme krátky článok.
Na 2 poschodí zaberala asi štvrtinu priestoru tzv. Frist Avenue – kde sa návštevníci mohli pokochať na šperky, ktoré budú a sú “in” tento rok. Medzi nimi nechýbali ani šperky od pána dizajnéra MIKIMOTA.
Deň 4:
Zostali len haly s číslami 5 a 6. Tie boli najďalej od centra výstavy, takže sme si ich naschvál nechali na posledné dni.
Hala 6 bola rozdelená do štyroch častí : alpha, beta, gamma, delta. Prezentovali sa v nej hlavne firmy z tretích krajín. V alphe vystavovali hodinky, no väčšina z nich sa dizajnom podobali na modely drahších švajčiarskych firiem. V ostatných častiach sa vystavovali hlavne šperky a kamene. Opäť to bolo len o odlievaných šperkoch s množstvom diamantov, ktoré akoby vyrobil jeden výrobca. Už sme z toho boli naozaj znechutení, tak sme sa rozhodli navštíviť poslednú halu 5.
Zamierili sme priamo na prvé poschodie, kde sa nachádzala expozícia špičkového hodinára Philippa Dufoura s jeho modelmi Grande Sonnerie, Duality i Simplicity – ktorých zrodenie sme mali možnosť vidieť na televíznom kanále Spectrum. Cena týchto hodiniek je približne 50 tisíc frankov. Pár skvostov mala aj dosť mladá firma GreubelForsey, ktorá predstavila hodinky s novým patentovaným tourbillonom s označením T24Si, ktorý ma jednu rotáciu za 24 sekúnd. Prízemie patrilo hlavne výrobcom strojčekov ako je ETA, Ronda a Isa.
Záver:
Čo na záver? Odporúčame navštíviť výstavu aspoň raz každému jednému zlatníkovi, síce tu nenakúpi náradie tak ako napr. v Mníchove, ale naberie tu veľa nových kontaktov a hlavne bude mat možnosť pokochať sa na kopec hodinárskych skvostov, ktoré v našich končinách neuvidí poriadne dlho, alebo vôbec.